SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya, Rusya'ya karşı Ukrayna'yı destekledi

Dünya, Rusya’dan Ukrayna’ya karşı uyguladığı ticari sınırlamaları kaldırmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2016 22:19
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2016 22:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünya, Rusya'ya karşı Ukrayna'yı destekledi

Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Türkiye ve Güney Kore, Rusya’dan Ukrayna’ya karşı uyguladığı transit kısıtlamalarını kaldırmasını talep etti.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı, Ukrayna’nın Ticari Temsilcisi Natalya Mikolskaya yaptığı açıklamada, “Dünya Ticaret Örgütü Mal Ticareti Konseyi oturumunda, Rusya’nın Ukrayna ihracat mallarının transitini kısıtlamasını kınandı ve söz konusu kısıtlamaların derhal kaldırılması talep edildi. Ukrayna’yı Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Türkiye, İsviçre ve Güney Kore destekledi” şeklinde paylaştı.

9 Nisan tarihinde Rusya, Ukrayna mallarının kendi topraklarından transit geçişini tamamen engellemişti.

Daha önce, Rusya, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile serbest ticaret bölgesi kurması halinde Ukrayna’ya karşı gıda ambargosu uygulanmasına ilişkin tehditlerde bulunmuştu.

16 Aralık tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile serbest ticaret anlaşmasının 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren askıya alınmasını öngören kararı imzaladı. Ayrıca Putin, 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya toprakları üzerinden yapılan Ukrayna-Kazakistan direkt transitleri yasaklayan kararı da imzaladı Karara göre, Rusya-Ukrayna arasındaki serbest ticaret bölgesi anlaşmasının durdurulması sebebiyle, Ukrayna’dan Kazakistan’a Rusya toprakları üzerinden karayolu ve demiryoluyla yapılan transit yük taşıma işlemlerinin artık sadece Belarus üzerinden yapılacağı belirtilmişti.

14 Şubat tarihinde Rusya Ulaştırma Denetleme Federal Servisi (Rostransnadzor), Ukrayna’da kayıtlı olan TIR ve kamyonların Rusya topraklarından geçişini durdurmuştu. Buna cevaben Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinde Rus yük araçlarının sivil ablukası başlatılmıştı. Ukraynalı milliyetçi gruplar, Slovakya ve Belarus’a giden yolları Rus TIR’ları için kapatarak Rus yük araçlarının Ukrayna topraklarından geçişinin yasaklanmasını talep etmişti.

Daha sonra Ukrayna, Rusya’da kayıtlı TIR ve kamyonların, Ukrayna topraklarından geçişini durdurmaya karar vermişti.

15 Şubat tarihinde yapılan Ukrayna hükümet toplantısında, Rusya’da kayıtlı TIR ve kamyonların transit geçişinin askıya alınması kararı alınmıştı. Rusya’nın isteği üzerine, 25 Şubat tarihinden itibaren Ukrayna ile Rusya arasındaki transit yük taşımacılığının yeniden başlatıldığı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.