SON DAKİKA
Hava Durumu

"Esad rejimi ve Rusya savaş suçuyla soruşturulmalı"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de sivillerin ve hastanelerin bombalanması nedeniyle Esad rejimi ve Rusya hakkında savaş suçları soruşturması açılması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2016 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2016 18:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Esad rejimi ve Rusya savaş suçuyla soruşturulmalı"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault ile Washington'daki görüşmesi öncesinde Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Kerry, Suriye’de dün de (6 Ekim) yine hastanelere saldırı düzenlendiğini belirterek, “Rusya ve Suriye rejimi neden hastanelere, çocuklara ve kadınlara saldırdığını bütün dünyaya anlatmak zorundadır.” dedi.

Kerry, “Bunlar savaş suçuyla soruşturulmak için yeterli sebeplerdir. Bu saldırıları gerçekleştirenler yaptıkları bu hareketlerden dolayı sorumlu tutulmalıdır.” diye konuştu.

Suriye’de hastanelere ve sivillere yönelik saldırıların “yanlışlıkla yapılan saldırılar” olarak değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Kerry, bu hedeflerin sivillere korku salmak için kasten seçildiğini kaydetti.

Kerry, Rusya ve rejimin yaptığı saldırılara ve abluka altında  tuttukları bölgelerin ablukadan kurtulması için neler yapılacağına dair Fransa ile görüşme içinde olduklarını da söyledi.

Kerry, "21'inci yüzyıl koşullarında, kuşatma altında olan Halep'in bombalanmasıyla ilgili ortaklaşa şekilde en güçlü mesajın nasıl verilmesi gerektiğini ele alacağız." ifadesini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.