SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Dışişleri Bakanı Pasi: 'Bulgaristan, Rusya’nın Truva piyonudur'

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2014 21:18
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2014 21:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eski Dışişleri Bakanı Pasi: 'Bulgaristan, Rusya’nın Truva piyonudur'

BTV’nin sabah programına konuk olan eski Dışişleri Bakanı Solomon Pasi “Rusya’nın AB’de Truva atları, Truva kraliçeleri ve Truva kaleleri vardır, Bulgaristan ise en büyük Truva piyonudur” dedi ve Avrupa Birliği’nin (AB) üye ülkelerinin şu veya bu şekilde Moskova’ya bağımlı olduğunun altını çizdi.
 
Bulgaristan'da T Haber'in bildirdiğine göre, Eski Dışişleri Bakanı Pasi, Batı’nın Gürcistan’ı NATO’ya davet etmemekle stratejik hata yaptığını savundu ve Rusya’nın düştüğü izolasyondan maksimum faydalanmak için şu an yapılacak en iyi hamlelerden birinin Beyaz Rusya ile taktik iş birliği, Çin ile de stratejik iş birliği yapmak olacağını belirtti.
 
Pasi, şu an Ukrayna’nın NATO üyeliğinin gündemde olmadığını ve Ukrayna’nın federasyona geçmesini gündeme getirerek  bölünmesine zemin hazırlandığını ifade etti.
 
Pasi, Ptun’in Sovyetler Birliği’ni geri getirmek istediğini öne sürdü ve Kuzey Kutbu ile Alaska’nın da doğal kaynaklarına kaynaklarına bakması gerektiğini söyledi.
 
“Belki de Soğuk Savaş’ın bitmediğini, sıcak savaşa dönüşebilme potentansiyelinin de olduğunu hesap ediyoruz” diyen Pasi, Ukrayna krizinin Bulgaristan için de bir tehdit oluşturduğunu söyledi.
 
Eski bakan, Bugar Komünist Partisinin (BKP) Pravda gazetesinde bazı Bulgarların, Bulgaristan’ı Sovyetler Birliği’nin 16’ıncı cumhuriyeti yapıp o cumhuriyetin vatandaşı olma gibi eski hayalleriyle ilgili bir yazıyı örnek verdi.
 
Pasi, Rusya Federasyonu’nun Eritre’deki Büyükelçisi İgor Nikolaeviç Çubarov ile Rusya’nın Zimbabve ve Malavi Büyükelçisi Sergey Viktoroviç Baharev’in arasında geçen telefon konuşmasında Rusya’nın Bulgaristan ile Romanya’yı nasıl tekmeleyeceğini hatırlattı.
 
Pasi, Sovyetlerin eski gizli servisi KGB’nin propagandasını bilen her insanın, bunun nasıl ciddi bir tehdit olduğunu algılayacağını kaydetti.
 
“Rus rubleleri, ayı kapanına konmuş peynir kırıntısıdır” diyen Pasi Bulgaristan’da Rus yanlısı-Rus karşıtı tartışılmasına son verilmesi gerektiğini; Rus yanlısı seslerin Türk karşıtı tavırlarıyla bilinen milliyetçi Ataka partisi ile eski Cumhurbaşkanı Geogri Pırvanov’dan çıktığını kaydetti.
 
Pasi, Atakacılar ile Pırvanov’u ‘Rusya’nın beşinci kol ordusu’ olarak tanımladı.
 
Cumhurbaşkanı  Rosen Plevneliev ile NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’nle birlikte kendi cep telefonuyla özçekim yapan eski Dışişleri Bakanı “Tıpkı 25 yıl önce kendi Trabant’ınla devlet büyüklerini karşılamak nasıl modaydıysa şimdi de bu, moda oldu” diye ifade etti.
 
Aydın Osman | T HABER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.