SON DAKİKA
Hava Durumu

FBI Clinton dosyasını tekrar açtı

FBI, Clinton'ın resmi e-posta adresi yerine kişisel hesabını kullandığı yönünde daha önce tamamlanan soruşturmaya ilişkin yeni bilgilere ulaşıldığını belirterek, soruşturmayı tekrar başlatacaklarını bildirdi

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2016 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2016 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
FBI Clinton dosyasını tekrar açtı

Federal Soruşturma Bürosunca (FBI), ABD seçimlerine sayılı günler kala Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton’a e-postalarına ilişkin yeni bir soruşturma başlatacağı bildirildi.

AA’nın haberine göre, FBI Başkanı James Comey, ABD Kongresine yönelik bir mektup kaleme alarak, soruşturmaya konu olabilecek bazı yazışmaların varlığından haberdar olduklarını kaydetti. Açıklamada Clinton'un özel serverinde yeni e-maillerin ortaya çıktığı belirtilerek, "Bu e-mailler bizim soruşturmamız için önemli görünüyor" denildi. FBI'dan uzmanlar bu e-maillerin devlete ait gizli bilgiler içerip içermediğini inceleyecek. FBI Direktörü Comey, soruşturmanın ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir bilgi vermedi.  

Hillary Clinton FBI'a meydan okudu

ABD'de Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton, e-postalarına ilişkin Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) yeni bir soruşturma başlatacağını açıklaması üzerine bunu gerektirecek bir bulgu bulunmadığını ve kendinden emin olduğunu belirterek, tüm gerçeklerin "tam ve eksiksiz" yayınlanmasını istedi.

Iowa eyaletinin Cedar Rapids kentindeki mitinginde, FBI Başkanı James Comey'in e-postalarla ilgili soruşturma yapılacağına ilişkin ABD Kongresi'ne yazdığı mektup konusunda herhangi bir yorumda bulunmayan Clinton, aynı eyalete bağlı Des Moines kentinde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Comey'e halka e-postalarla ilgili yeni soruşturma konusunda açıklama yapması çağrısında bulunan Clinton, "Amerikan halkı tüm gerçekleri tam ve eksiksiz olarak edinmeyi hak ediyor. Bu büro (FBI), bu meseledeki sorun ne ise herhangi bir gecikme olmadan açıklamak zorundadır. Onlar ne ise temmuz ayında varılan sonucu değiştirmeyecektir." diye konuştu.

James Comey, geçen temmuz ayında yaptığı açıklamada, Clinton'un ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgileri içeren yazışmalarda bulunduğunu bildirmiş ancak yargılanmasını gerektirecek bir durum olmadığını söylemişti.

Comey, e-postalarla ilgili ABD Kongresi'ne hitaben bir mektup kaleme alarak, soruşturmaya konu olabilecek bazı yazışmaların varlığından haberdar olduklarını kaydetmişti.

Mektupta, "Daha önce Clinton'un e-postalarına ilişkin soruşturmayı tamamladığımızı bildirmiştik." ifadesini kullanan Comey, FBI'ın önceki soruşturmasıyla ilgili yeni yazışmaların varlığını öğrendiklerini belirtmişti. Comey, soruşturmanın tekrar başlatılarak gizli yazışmaların yapılıp yapılmadığına bakılması yönündeki görüşünü de aktarmıştı.

Clinton'ın kişisel e-postalarıyla ilgili sorunundan kendine siyasi bir çıkış arayan Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Donald Trump ise bu konunun Watergate Skandalı'ndan daha büyük olduğunu iddia ediyor.

Anketlere göre, başkanlık yarışında Clinton, Trump'ın en az 5 puan önünde bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.