SON DAKİKA
Hava Durumu

Finlandiyalılar Rusya ile vizelerin kaldırılmasına karşı

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2013 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2013 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finlandiyalılar Rusya ile vizelerin kaldırılmasına karşı

Finlandiya’nın Rusya’yla vizeleri kaldırması halinde gelecek Rus turistler sayesinde 12 bin kişilik istihdamın oluşacağı tahmin edilirken Finlandiyalılar buna rağmen vizelerin kaldırılmasına karşılar.

Finlandiya Devlet Televizyon kanalı Yle’nin haber servisi tarafından yaptırılan ankete göre Finlandiyalıların yüzde 50’si vizelerin korunmasından yana bulunuyor.

Ankete katılanların yüzde 40’ı iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasından yana olduğunu belirtirken, bu rakamın bir önceki ankete göre yüzde 2 oranında arttığı, ancak bu yüzde 2’lik oranın kabul edilebilir hata payına dahil olduğu kaydediliyor.

Rusya ile vizelerin kaldırılmasına en çok karşı çıkanları ise bir 2. Dünya Savaşında SSCB’nin saldırısına maruz kalan Güneydoğu Finlandiya halkı oluşturuyor. Güney Karelya halkının yüzde 91’i iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına karşı olduğunu belirtirken, Kymenlaakso’da halkın %65’i, Kuzey Karelya nüfusunun yüzde 50’si Ruslara vizesiz giriş imkânı verilmesini istemiyor. Finlandiyalılar vizelerin kaldırılmasıyla suç oranının artacağından endişe ediyor.

SSCB korkusunu daha az yaşamış olan genç Finlandiyalılar vizelerin kaldırılmasına daha olumlu yaklaşıyor.

Siyasetçiler arasında ise vizelerin kaldırılmasını en çok Yeşiller ile Sol Birlik destekliyor.

Elmas Kaplan

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.