SON DAKİKA
Hava Durumu

Finli hukukçu Moskova’da gözaltına alındı

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2013 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2013 11:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finli hukukçu Moskova’da gözaltına alındı

SSCB’nin işlediği savaş suçlarını kitaplarında eleştiren Finli hukukçu Kari Silvennoinen 27 Eylül 2013 tarihinde Moskova Havalimanına güvenlik güçleri tarafından hiçbir gerekçe belirtilmeden gözaltına alındı.

Kari Silvennoinen, Moskova’da iş görüşmesi yapmak üzere Helsinki’den geldi, tüm evrakları tamdı. Moskova’daki Finlandiya elçiliğinin konsolosluk servisi kendisine yardımcı olmuştu.

Silvennoinen, tutuklanmasının Sovyetler Birliğinin Avrupa tarihindeki rolünü eleştirel şekilde yansıttığı Sovyet Cürümü ve Finlandiya’ya Karşı Sovyet Savaş Suçları kitaplarından dolayı kaynaklandığını tahmin ettiğini belirtti. Kari Silvennoinen, Finlandiya’da döndüğünde basına yaptığı açıklamada “Sovyetler Birliğinde istenmeyen adam idim, şimdi de Rusya’da istenmeyen adam oldum. Resmi olarak neden gözaltına alındığını öğrenmek istiyorum” dedi. Rus yetkililer Silvennoinen’in resmi olarak gözaltına alınmadığını açıkladı.

Silvennoinen’in tutuklandığı sırada aynı konuları yansıtan Finlandiya’nın Pro Karelia adlı sivil toplum kuruluşunun web sitesine büyük DDoS saldırısı devam etmekteydi.

Kremlin, Moskova’nın 2. Dünya Savaşıyla ilgili resmi tezine karşı olan kimseleri cezalandırmaya çalışıyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Stalin’in St. Petersburg’a 17-20 kilometre uzaklıkta olan Finlandiya sınırının önceki Bolşevik liderler tarafından yapılmış bir hesap hatası olduğunu görerek bu hatayı düzeltmek için Kış Savaşını başlattığını savunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.