SON DAKİKA
Hava Durumu

Gazprom’dan iddia: Türk Akımı’nın inşaatı başladı

Rusya’nın enerji devi Gazprom’un Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Avrupalı türeticilere 2019 yılının sonuna kadar Türk Akımı üzerinden doğal gaz alacakları vaadinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2017 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2017 09:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gazprom’dan iddia: Türk Akımı’nın inşaatı başladı

Rusya’nın enerji devi Gazprom’un Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı boru hattının inşaatı başladığını bildirdi.
 
Gazprom’dan yapılan açıklamaya göre Aleksey Miller, “Bugün, Türk Akımı projesinin hayata geçirilmesinin uygulama aşamasına, deniz kısmı için boru hattı inşaatına geçtik. Proje plana göre gerçekleştiriliyor ve 2019 yılının sonuna doğru Türk ve Avrupalı tüketicilerimiz Rus doğalgazın ithalatı için yeni güvenli rotaya sahip olacak” diye kaydetti.
 
İnşaatın AllSeas şirketine ait Audacia adlı gemiyle yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, Karadeniz’in daha derin kısımlarında ise boru hattı inşaatının Pioneering Spirit adlı gemiyle yürütüleceği bildirildi.155479Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin iki hattan oluşacağı ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacağı ifade ediliyor. Hatlardan birinin Türkiye'ye uzanarak Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılması, diğer hattın ise Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması öngörülüyor.
 
Projenin deniz kısmının yaklaşık 920 kilometre, karadan geçe kısmın yaklaşık 200 kilometreye uzanacağı belirtiliyor. İki boru hattının da 30 Aralık 2019 tarihine kadar devreye sokulması planlanıyor.
 
Anlaşmanın hayata geçirilmesinden Rusya tarafından Gazprom, Türkiye tarafından BOTAŞ sorumlu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.