SON DAKİKA
Hava Durumu

“GAZPROM” TİMOŞENKO’NUN RUSYA VE AVRUPA İÇİN TEHDİT OLUŞTURDUĞUNU İDDİA EDİYOR

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2006 08:50
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2006 08:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“GAZPROM” TİMOŞENKO’NUN RUSYA VE AVRUPA İÇİN TEHDİT OLUŞTURDUĞUNU İDDİA EDİYOR
Rusya gaz devi “Gazprom”a göre, dünkü Yuliya Timoşenko’nun daha önce defalarca tekrarladığı Rusya ile gaz anlaşmaların gözden geçirilmesi hakkındaki beyanlarını dün dile getirmesi – “Avrupa ülkeleri için sıradaki endişe verici uyarıdır”. Bunun hakkında, “Gazprom”un resmi temsilcisi Sergey Kupriyanov’un sözlerini aktararak “Gazprom” Anonim Şirketinin basın servisi bilgi verdi.
Sergey Kupriyanov “Rusya ile gaz anlaşmaların gözden geçirilmesi gerektiği hakkındaki Yuliya Timoşenko’nun beyanları, Avrupa ülkeleri için sıradaki endişe verici ihbardır. Bu yılın Ocak ayında imzalanan antlaşmalara, Rus gazının Avrupa’ya transit koşulları da dahildir. Ukrayna’da dile getirilen isteklerin uygulanması, yeni bir gaz krizine giden yoldur” diyor.
Ayrıca, “Gazprom” temsilcisi “Ukrayna transiti ile ilgili problem Rusya ve Avrupa’nın müşterek problemidir. Avrupa ülkeleri ile ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, Avrupa Birliği ile enerji diyalogun tesisi ve gaz temin yolarının çoğaltılma stratejimizin uygulanması – işbu problemin çözümüdür” dedi.
Dün Yuliya Timoşenko, Ukrayna Başbakanı olarak gaz antlaşmaların gözden geçirilmesini talep edeceğini beyan etti. “Ukrayna’ya gaz temini ile ilgili Rusya ve Türkmenistan’la yapılan tüm antlaşmaların temelli olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir.
4 Ocak’ta “Naftogaz Ukrainı” Milli Anonim Şirketi ve “Gazprom” Anonim Şirketi Rus gazın Ukrayna’ya tedariki hakkında anlaştılar. İmzalanan antlaşmaya göre, Ukrayna Rus gazını “RosUkrEnergo” şirketinden 95 dolardan alacak. “RosUkrEnergo” ise “Gazprom”dan Rus gazını 230 dolardan alacak, bu yüksek fiyatını da Orta Asya ülkelerinden daha ucuz gazı alarak dengeleyecek. Bununla beraber Rus gazının Avrupa’ya transit fiyatı 1,09 dolardan 1,6 dolara kadar yükseltilecektir.
2 Şubat’ta “Naftogaz Ukrainı” Milli Anonim Şirketi ve “RosUkrEnergo” şirketi, gazın Ukrayna’ya tedariki için “UkrGazEnergo” ortak şirketini kurdular. “UkrGazEnergo” ve “RosUkrEnergo”, Orta Asya ve Rus gazının 95 dolar fiyatı ile Ukrayna’ya tedariki için 5 yıllık kontrat imzaladılar.
Aralık 2005’te Ukrayna ve Türkmenistan, 2006 yılında 40 milyar metre küp gaz alım hükümetler arası sözleşmeyi imzaladılar. Ancak Türkmen gazı Ukrayna’ya gelmedi.
Yuliya Timoşenko, parlamento seçimleri sonra Rusya ile imzalanan gaz anlaşmaların gözden geçirme niyetlerini defalarca açıklıyordu.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.