SON DAKİKA
Hava Durumu

Gül'den ABD'deki Türk STK'larına övgü

Cumhurbaşkanı Gül, ABD'deki Türk sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleriyle gurur duyduklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2013 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2013 09:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gül'den ABD'deki Türk STK'larına övgü

Anadolu Ajansı'nın haberine göre BM 68. Genel Kurul genel görüşmeleri için New York'ta bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkevi'nde vatandaşlarla bir araya geldi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve New York Başkonsolosu Levent Bilgen'in de hazır bulunduğu etkinlikte konuşan Gül, önce temasları hakkında bilgi verdi.

Gül, ''Bir hafta içinde BM'de yoğun bir diplomasi devam etti. Önce Genel Kurul'da konuşmalar yaptık, sonra birçok ikili görüşmeler yaptık'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, bütün iş dünyasının, basının New York'ta olmasından istifade ederek, Türkiye'nin tezlerini ve Türkiye'yi daha çok anlatabilmek için birçok yatırımcı ve iş dünyasının temsilcileriyle de toplantı yaptıklarını bildirdi.

Türkiye'nin ekonomik performansının herkesin gözünü kamaştırdığını belirten Gül, ''İnşallah bundan sonra da kamaştırmaya devam edecektir'' ifadesini kullandı. Konuşmasında, bazı düşünce kuruluşlarıyla da toplantılar yaptığını dile getiren Gül, bütün bunların oldukça verimli geçtiğini kaydetti.

''ABD'deki Türk STK'larıyla gurur duyuyoruz''

Bu toplantıya gelmeden önce, ABD'deki Ahıska Türkleri ile de bir araya geldiğini dile getiren Gül, onlarla her geldiğinde ayrı bir toplantı yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ahıska Türklerinin Amerika'ya gelişlerinde biraz katkısı olduğu için onları hep takip ettiğini, sayılarının 30 bine yaklaştığını bildirerek, onlarla buradaki Türklerin daha güçlü hale geldiğini bildirdi.

Daha sonra da New York'taki Türk vatandaşlarıyla, çatı kuruluşu olan derneklerle bir araya geldiğini anlatan Gül, şunları söyledi:

''Burada yapılması gerekenleri, yapılanları sizleri dinleyerek hep gözden geçirdik. Açıkçası her geçen sene ABD'deki Türk sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesi, onların gönüllü olarak burada güzel çalışmalar yapmaları, uzaktan da olsa Türkiye'nin tezlerini savunmaları, Türkiye için, vatanları için, ülkeleri için yoğun bir çalışma temposu içinde olmalarından büyük bir gurur duyuyoruz. Her zaman şunu söylerim, 'bizlerin çalışmaları muhakkak ki çok önemlidir ama Amerika gibi bir yerde, sivil toplum kuruluşlarının söyledikleri çok daha etki yapar, çok daha iz bırakır'. O yüzden bu alanda çalışmalar önemli. Türkiye'ye, ülkenize, anavatanınıza yapabileceğiniz en güzel hizmetlerden birisi bu alanda yapacağınız çalışmalardır. Dünya siyasetine ve dünya ekonomisine yön veren bir ülkede bu çalışmalar her zaman değerli olacaktır ve bunlar her zaman da desteklenecektir.''

''Türkiye artık bilgisayar üzerinden vize veren ülke''

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin önceki senelere göre çok daha farklı hale geldiğini, hizmetlerin de ona göre geliştiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Eskiden Amerika'nın uzak bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımız, konsoloslukların olmadığı yerlerde yaşayan vatandaşlar New York'a, Washington'a gelip saatlerce yol alırlar, birkaç günleri geçerdi, burada beklerlerdi. 24 saat oturduğunuz yerde, gece-gündüz, yeni bir çocuğunuz mu oldu, onu nüfusa mı geçireceksiniz? Önünüzdeki bilgisayar üzerinden hiç konsolosluklara gelmeden bunu yapabilirsiniz. Beklemeden bunu yapabilen çok az ülke var. Bilgisayar üzerinden bunu yapabilen tek ülke Türkiye. Tüm bunlar Dışişleri Bakanlığımızın ne kadar özveriyle çalıştığını gösteriyor.''

Öte yandan,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün Princeton Üniversitesi'ndeki programının, Suriye konusundaki gelişmelerle ilgili temaslar yürüteceği için iptal edildiği duyuruldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.