SON DAKİKA
Hava Durumu

Hindistan, Müslümanlara hac yardımını kaldırdı

Hindistan hükümeti, Müslüman hacı adaylarına yaptığı devlet yardımını kaldırma kararı aldığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2018 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2018 20:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hindistan, Müslümanlara hac yardımını kaldırdı

Hindistan'da hükümet, Müslüman hacı adaylarına her yıl yaptığı devlet yardımını kaldırma kararı aldı. Azınlıklarla İlişkiler Bakanı Muhtar Abbas Nakvi, Hindistan'da 1959'dan bu yana Hint hacı adaylarına yapılan yol yardımının bu yıldan itibaren yürürlükten kaldırıldığını duyurdu.

Bu yardımın Hint Müslümanları'nın yararına olmadığını ileri süren Nakvi, paranın bundan sonra azınlık çocuklarının eğitimine harcanacağını belirtti. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Nakvi, karara rağmen bu yıl Hindistan'dan 175 bin hacı adayının kutsal toprakları ziyaret etmesinin tahmin edildiğini söyleyerek, bu rakamın Hindistan için rekor olduğunu dile getirdi.

Suudi Arabistan ile Hint hacı adaylarının deniz yoluyla kutsal topraklara seyahat etmesi konusunda prensipte anlaşıldığını ifade eden Nakvi, iki ülke arasında ilerleyen tarihlerde yapılacak görüşmelerde bu uygulamanın hayata geçirileceğini kaydetti.

Hindistan'da her yıl kutsal toprakları ziyaret eden hacı adaylarının uçak biletlerinde yüzde 50'ye varan kısım devlet tarafından karşılanıyordu. Yüksek Mahkeme, 2012 yılında aldığı kararla hükümetin hac yardımlarını 2022'ye kadar aşamalı sonlandırmasına hükmetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.