SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda, Rusya’yı Avrupa ülkesi olarak görmüyor

Hollanda, 2017-2020 yılları için hazırladığı dış kültür politikasının konseptinde Rusya’yı “Avrupa civarında bulunan ülke” olarak adlandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2016 23:49
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2016 23:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda, Rusya’yı Avrupa ülkesi olarak görmüyor

Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı, 2017-2020 yılları için hazırladığı dış kültür politikasının konseptinde Rusya’yı “Avrupa civarında bulunan ülkeler” listesine dahil etti.
 
Hollanda’nın kültür dış politikasının konseptine tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı şu iddiada bulundu: “Bu belgeye göre, Hollanda kültürünün başarıları siyasi amaçla kullanılacak, bu başarılar, “Avrupa norm ve değerlerini” diğer ülkelere yayma ve o ülkelerin iç işlerine karışma aracına dönüşecek. Hollanda tarafından Avrupa çevresindeki istikrarsızlık çemberinin (yani Rusya'nın) üstesinden gelinmesi için kullanılacak."

Rusya Dışişleri yeni konseptte Rusya’dan “Avrupa ile sınırdaş" ve “istikrarsızlık çemberinde yer alan devlet" olarak söz edildiğine dikkat çekerek bu değişikliği hayli olumsuz olarak değerlendirdi.
 
Hollandalı yetkililerin Rusya’yı Avrupa ile sınırdaş olan ülke olarak adlandırmasının üzücü olduğunu ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Saygın Hollanda bakanlıklarının, yeni konseptlerinde Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olan Rusya’yı “Avrupa çevresinde bulunan ülkeler” listesine dahil etmesi şaşırtıyor. Hollanda, batının oluşturduğu siyasi konjonktür lehine hareket ederek, Rusya ile ortak projelerin her zaman büyük önem taşıdığı ikili ilişkilerin önemli ve verimli bir aşamasındayken bundan vazgeçmeye çalışıyor” açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.