SON DAKİKA
Hava Durumu

İçişleri Bakanlığı Danışmanı’ndan Harkiv uyarısı

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Zoryan Şkiryak, Rusya’nın Harkiv bölgesini istila etme tehlikesinin olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2016 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2016 15:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İçişleri Bakanlığı Danışmanı’ndan Harkiv uyarısı

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Zoryan Şkiryak, günümüzde Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın Harkiv bölgesine istila etme riskinin hayli yüksek olduğunu ifade etti.
 
Ukrayna’nın bir televizyon kanalına konuşan Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Zoryan Şkiryak, Donbas’taki zor durumdan ve askerlerin geri çekilmesi sürecinin devam etmesinden dolayı Ukrayna yönetiminin bu konular ile ilgili kararları, tüm riskleri dikkate alarak çok dikkatli kabul etmesi gerektiğini kaydetti.
 
Zoryan Şkiryak, “Her cephede yolu kesildikten sonra oldukça saldırgan bir ruh haline bürünen Putin, anlamsız kararlar kabul edebilir. Rusya ordusunun 70 bine yakın gücü sınırda bulunuyor. Şu sıralarda Harkiv bölgesinim istila edilmesi tehlikesi yüksek” şeklinde konuştu.
 
Ukrayna’nın doğu bölgelerinde Ukraynalı askerler ve Rusya tarafından desteklenen teröristler arasında çatışmalar, 2014 yılının Nisan ayından beri devam ediyor. Ukrayna yönetimi o dönemde Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bir kısmında terörle mücadele operasyonu başlatmıştı. Söz konusu bölgelerin bazı yerleşim yerleri teröristlerin işgali altında bulunuyor. Rusya, Ukrayna’ya ait toprakları işgal eden teröristlere askeri desteğini sürdürmekle birlikte bölgede Rus askerlerinin olmadığını savunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.