SON DAKİKA
Hava Durumu

'İlklerin köprüsü' için çalışmalar hızla devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2015 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2015 09:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
'İlklerin köprüsü' için çalışmalar hızla devam ediyor
Türkiye'nin üçüncü boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar 24 saat sürüyor. Tamamlandığında dünyanın en geniş asma köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bitme aşamasına geldi. 3. köprüdeki çalışmaların ilerleyişi denizden de rahatlıkla görülüyor.
 
Raylı taşımacılık yapılan en uzun asma köprü olacak 
 
"İlklerin köprüsü" olacağı belirtilen ve bu yıl 29 Ekim'de tamamlanması öngörülen köprü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın "en geniş", bin 408 metrelik ana açıklığıyla da üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın "en uzun" asma köprüsü olacak. Köprü, 322 metreyi aşan yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olma özelliğinin yanı sıra, 8 şerit araç yolu ve 2 hat demiryoluyla İstanbul'un trafik yükünü büyük oranda hafifletecek. 
 
"Araçlar, kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek"
 
Köprü üzerindeki raylı sistemle Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşınırken, Marmaray ve İstanbul Metrosu ile sağlanacak entegrasyonla Atatürk, Sabiha Gökçen ve yeni yapılacak 3. Havalimanı birbirine bağlanacak. Konsept tasarımı, yapı mühendisi "Fransız köprü üstadı" olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak geliştirilen köprü sayesinde araçlar, kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek. Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla ithalat ve ihracattaki zaman maliyeti, özellikle de navlun giderleri düşecek. 
 
Asya Atila
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.