SON DAKİKA
Hava Durumu

İlmi Ümerov: ''2. Dünya Savaşı anıtları bana sorulamaz''

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2010 16:03
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2010 16:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlmi Ümerov: ''2. Dünya Savaşı anıtları bana sorulamaz''
Bahçesaray Valisi İlmi Ümerov, 2. Dünya Savaşı anıtlarının durumuyla ilgili tartışmayla ilgili olarak bu anıtların kendisine sorulmaması gerektiğini söyledi.
Ukrayna Komünist İşçiler ve Köylüler Partisinin ismi açıklamayan bir temsilcisi, 12 Martta Kızıl Ordunun 2. Dünya Savaşında Zafer gününün 65.yıldönümü dolayısıyla yapılacak etkinlikler konusunda Akmescit’te (Simferopol) Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu binasında sivil toplum teşkilatları temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantısında, “9 Mayıs bizim için bayram değil” diyen İlmi Umerov’u faşist olmakla suçlamıştı.
Komünist partisi üyesi, İlmi Ümerov hakkında “Bu adamın ne dediğini duydunuz mu? Zaferin 65. yıldönümü onlar için (Kırım Tatarları için) bayram değil diyor. Demek ki bu insanlar (Kırım Tatarları) savaşı Hitler’in (Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler) kazandığını kabul ediyor. Bizim iktidar temsilcilerinin konuşmalarında bu sözlerin yer almaması için kontrol yapmamız gerekir” demişti.
Aynı toplantıda 1944 sürgünü mağdurlarını anma etkinlikleri konusunun görüşülmedi. İlmi Ümerov, üzerine atılan suçlamalarla ilgili olarak 16 Martta QHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu konu, RNTV (Rusya’nın televizyon kanalı) gazetecisinin makamıma gelip bana Büyük Vatan Savaşı hakkında sorular sormasıyla meydana geldi. O zaman ben bu savaşın asıl adının Büyük Vatan Savaşı değil, 2. Dünya Savaşı olduğunu söyledim” dedi.
Ümerov, NTV gazetecisinin kendisine Kırm’daki 2. Dünya Savaşı anıtlarının durumu ile ilgili soruları sormaya başladığını anlattı. Ümerov’un verdiği bilgiye göre gazeteci, kendisinin Bahçesaray Valisi olarak anıtlara bakması gerektiğini söyledi. Ümerov, “Ben kendisine dedim ki, bu anıtların durumu bizden değil, bu anıtları 40- 50 yıl evvel kuranlara sorulması gerekir. O zaman bu anıtlar hakkında her hangi bir protokol düzenlenmedi, bu anıtlar demirbaşa alınmadı, tapu kadastrosuna (Ukrayna’da BTİ) kaydedilmedi. Bu anıtlar kurulduktan sonra belediyelerin bunlara bütçeden süpürge alınması için bile para ayırma hakkı yoktu. İkincisi, bu anıtları bu zaferden 1 yıl önce halkımı Kırım’dan sürgün eden iktidar kurdu. Bu zaferi ise halkımı Kırım’dan sürgün eden ordu kazandı. Eğer toplumun bu anıtlara gerçekten ihtiyacı varsa, o zaman bu anıtların durumu niye bu kadar kötü. Ben neden bu bu günü (9 Mayıs) büyük bayram olarak kabul edip bu anıtları düzgün hale getirmek için çaba sarfedeyim?” dedi.
Ümerov, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben anıtlar ile ilgili açıklama yaptıktan sonra gazeteci bana “Siz bu günü (9 Mayıs) bayram olarak kabul etmiyor musunuz?” şeklinde soru sordu. Ben de kendisine cevap olarak bu bayramın benim halkımı sürgün eden iktidarın bayramı olduğu için bu günü büyük bayram olarak kabul edemediğimi söyledim”.
Ümerov, bu açıklamaların Rusya’nın NTV kanalında yayınlandıktan sonra kendisine tepki gelmeye başladığını söyledi. Ümerov, “Bu açıklamalarım bomba gibi patları. Bizim (Kırım Tatar halkının) Hitler’in zaferini kabul etmemiz tamamen bir saçmalıktır. 2. Dünya Savaşında Kırım Tatarları da savaştı. Onların çoğu vatanın kurtuluşu uğruna savaştı. Bu konuda ben hiç kimsenin canını ağırtmak istemiyorum. Biz Hitler’in zaferini desteklemiyoruz” dedi.
Saide Acımambetova - Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.