SON DAKİKA
Hava Durumu

IMF misyonu Ukrayna’da çalışmalarına başladı

IMF misyonu Ukrayna’da çalışmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2016 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2016 16:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
IMF misyonu Ukrayna’da çalışmalarına başladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) misyonu, 10 Mayıs Salı günü Ukrayna’da çalışmaya başladı.

Başkanlığını Ron Van Rooden’in yaptığı misyon, EFF geniş finansman programı ikinci yeniden inceleme çerçevesinde 18 Mayıs’a kadar Kiev’de bulunacak.

Ukrayna Milli Bankası’nın basın servisi, misyonun başkanı Rooden’in Ukrayna’da ilk olarak Ukrayna Milli Bankası Başkanı Valeriya Gontaryova ile görüştüğünü bildirdi.

Bankanın IMF’nin talep ettiği tüm koşulları yerine getirdiğini belirten basın servisi, “Bunun yanı sıra Ukrayna Milli Bankası’nın para politikası, döviz düzenlemenin liberalleşme adımları ve bankacılık sektörünün değişiklikleri hakkında söz edildi” diye kaydetti.

Daha önce IMF Başkanı Christine Lagarde, misyonun yakın zamanda Ukrayna’ya geleceğini açıklamıştı.

Ardından Ukrayna’nın yeni hükümeti, halk için gaz fiyatını piyasa fiyatlarına getirdi. Bu talebin, IMF ile işbirliğinin esas şartlarından biri olduğu bildirilmişti.

IMF, 2015 yılının Mart ayında yaklaşık 17 milyar dolar tutarında yardımı öngören dört yıllık program başlatmıştı. Program, 2015 yılında ve 2016 yılında dörder kredi ödemelerini öngörüyordu.

Ancak şimdiye kadar Ukrayna sadece 5 milyar dolarlık birinci ödemeyi ve 1,7 milyar dolarlık ikinci ödemeyi alabildi. 2015 yılının Sonbahar döneminde söz konusu program durdurulmuştu.

IMF yetkilileri, Ukrayna hükümeti ile ilgili net kararı beklediğini ve yolsuzlukla mücadeleyi ve reformlara devam etme hazırlığını görmek istediğini belirtti. Ukrayna yönetimi ise, IMF’den sıradaki ödemeyi alabilmek için elinden geleni yapacağını açıkladı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.