SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere Savçenko’nun serbest bırakılmasını talep etti

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Nadejda Savçenko’ya uluslararası sağlık ekibinin erişimine izin verilmesi için çağrıda bunudu.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2016 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2016 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İngiltere Savçenko’nun serbest bırakılmasını talep etti

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya’da yasadışı olarak yargılanarak 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot, Ukrayna milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’yu derhal serbest bırakılması için Rusya’ya çağrıda bulundu.

 İngiltere'nin Avrupa Bakanı David Lidington’un yaptığı açıklamada, “Nadejda Savçenko’nun sağlık durumunun ciddi olarak kötüye gittiğini bildiren mesajlardan dolayı büyük endişe duyuyorum. Savçenko, Rusya’nın onu yasadışı olarak hapiste tutmasını, Rus mahkemesini ve mahkeme kararını protesto ederek yedi gündür yemek yemeyi ve su içmeyi reddediyor” ifade edildi.

Lidington Rusya’nın “Minsk Anlaşmalarının çerçevesinde de dahil olmak üzere, kendi uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesini isteyerek Nadejda Savçenko’yu derhal serbest bırakmasını” tekrar talep etti.

David Lidington ayrıca, Nadejda Savçenko’ya uluslararası sağlık ekibinin erişimine izin verilmesi için çağrıda bulundu.

Rusya’da yasadışı tutulan ve 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot, milletvekili  ve AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko, hüküm kararının yürürlüğe girdiği gün 6 Nisan tarihinde yasadışı tutuklanmasını ve Rus adalet sistemini prostesto etmek amacıyla Ukrayna’ya iade edilene dek açlık grevine başladı.

Nadejda Savçenko’nun avukatı Nikolay Polozov, Nadejda Savçenko’nun ölüm tehlikesinin hayli yüksek olduğunu açıklamıştı. Nikolay Polozov, kötüleşen durumuna rağmen Savçenko’nun açlık grevine son vermeyi reddettiğini, sadece bağımsız Ukraynalı veya Alman doktorların kendisini tedavi etmesini talep ettiğini bildirdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.