SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere ziyaretini iptal eden Trump Obama'yı suçladı

ABD Başkanı Donald Trump ülkesinin yeni büyükelçilik binasının açılışı için planlanan Londra ziyaretini iptal etti.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2018 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2018 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İngiltere ziyaretini iptal eden Trump Obama'yı suçladı

Donald Trump'ın İngiltere ziyaretini iptal kararıyla ilgili konuşan Londra Belediye Başkanı Han, "Trump mesajı almış görünüyor" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün 12 Ocak’ta Twitter mesajında, İngiltere ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.

“Kurdela kesmemi mi istiyorsunuz? Hayır” ifadesini kullanan Trump, geziyi iptal gerekçesini şöyle açıkladı: "Londra gezimi iptal sebebim, Obama yönetiminin Londra’daki belki de en iyi konuma sahip ve en iyi büyükelçiliği ‘fıstık’ karşılığında satmış ve sapa bir yerde 1.2 milyar dolara yeni bir tane inşa etmek olması. Kötü anlaşma."

Trump'ın ziyaretinin iptaliyle ilgili yazılı açıklama yapan Londra Belediye Başkanı Sadık Han, "Başkan Trump, Amerika ve Amerikalıları çok seven ve beğenen birçok Londralının, kendisinin politikaları ve uygulamalarının bizim kentimizin kapsayıcılık, çeşitlilik ve hoşgörüye dayalı değerlerinin tam zıddı olduğunu düşündükleri mesajını almış görünüyor" dedi.

Bilindiği gibi Londra Belediye Başkanı Han, Trump'ın Londra ziyaretine başından beri karşı çıkarken,  Trump'ın önümüzdeki ay kentlerine gelmesi halinde barışçıl kitlesel protestolarla karşılanacağına dair şüphe bulunmadığının altını çizmişti.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Theresa May geçen yıl ocak ayında gerçekleştirdiği ABD ziyareti sırasında Trump’a, Kraliçe 2. Elizabeth’in resmi davetini iletmiş ve davet kabul edilmişti.

Ancak Trump’a yapılan davet İngiltere’de kamuoyunun büyük tepkisini çekmiş, ziyaretin iptali için çok sayıda gösteri düzenlenmişti.

Ziyaretin iptali için 2 milyona yakın imzayla parlamentoya dilekçe sunulurken, muhtemel bir ziyaret esnasında Parlamento Başkanı John Bercow da milletvekillerine hitap etmesi için Trump'ı davet etmeyeceğini açıklamıştı.

Trump’ın geçen yaz gerçekleşmesi öngörülen ziyareti, tepkiler üzerine belirsiz tarihe ertelenmişti. Ziyaretin ABD’nin bu yıl hizmete girmesi öngörülen yeni Londra Büyükelçilik binası için yapılacak açılış vesilesiyle gerçekleşmesi bekleniyordu.

Trump’a karşı ülkede biriken tepki, 2017 boyunca azalmak bir yana artmış durumda. Bu artışta Trump’ın geçen ay İngiltere’nin aşırı sağcı örgütü Britain First’in (Önce Britanya) İslam karşıtı videolarını Twitter hesabından paylaşması da etkili oldu. Trump’ın paylaşımlarına, kamuoyunun yanı sıra Başbakan May de yaptığı açıklamayla tepki göstermişti.

Trump ziyaretinin, İngiltere’de büyük çaplı protesto gösterilerine yol açmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

ABD’nin eski büyükelçilik binası Londra’nın prestijli mahallesi Mayfair’de bulunuyordu. “Çevre dostu” özellikleri ve güvenlik avantajlarıyla öne çıkan yeni büyükelçiliği ise kenti ikiye bölen Thames nehrinin güneyinde, Nine Elms’de yer alıyor.

 

Kararı Obama değil Bush vermişti

İngiliz basını, büyükelçiliğin taşınması kararının Trump’ın iddia ettiğinin aksine Barack Obama döneminde değil 2008’de George W. Bush’un başkanlık döneminde duyurulduğunu yazdı.

 

May’in açıklaması

Trump’ın ziyaretinin 26 veya 27 Şubat'ta gerçekleşmesi ve May ile görüşmesi planlanıyordu. İngiltere Başbakan Sözcüsü, Trump'a yapılan ve kabul edilen devlet ziyareti davetinin halen geçerliliğini koruduğunu açıkladı.

Kaynak: NTV

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.