SON DAKİKA
Hava Durumu

İran'da Cumhurbaşkanı adaylarının tartışmasında Türkiye konuşuldu

İran’da cumhurbaşkanı adayları ikinci kez devlet televizyonunda düzenlenen açık oturumda kozlarını paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2017 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2017 13:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran'da Cumhurbaşkanı adaylarının tartışmasında Türkiye konuşuldu

İran’da cumhurbaşkanı adayları ikinci kez devlet televizyonunda düzenlenen açık oturumda kozlarını paylaştı. Adayların münazara sırasında sık sık Türkiye’yi gündeme getirmesi dikkat çekti.

6 adayın tartıştığı canlı yayında, ağırlıklı olarak iç ve dış politika konuları ele alındı. Bazı adaylar Türkiye’nin başarılarından övgüyle bahsederken bazıları hükümetin Türkiye’ye yönelik tutumunu eleştirdi.

REİSİ: TÜRKİYE IRAK'LA TİCARETTE ARİN'DAN DAHA BAŞARILI

 Muhafazakar aday eski Başsavcı İbrahim Reisi İran’ın siyasi ilişkileri iyi olduğu komşularıyla ekonomik alanda aynı başarıyı yakalayamadığını ifade etti. Reisi," Bugün komşu Irak’la ilişkilerimiz iyi düzeyde olmasına rağmen Türkiye’nin bu ülkeyle olan ticaret hacmi İran’dan çok daha fazla" diyerek hükümeti eleştirdi.

RUHANİ: SURİYE'NİN YÜKÜNÜ İRAN; RUSYA VE TÜRKİYE TAŞIYOR

Adaylardan mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın bölgede süper güç olduğunun tüm dünya tarafından dile getirildiğini savundu. Ruhani, "Bölgenin en büyük sorunu olan Suriye krizi, İran’ın katılımıyla çözülmeye çalışılıyor. Bugün Suriye sorunun yükünü, İran, Türkiye ve Rusya taşıyor. İran, uluslararası önemli müzakerelerde bugüne kadar bu denli etkin rol üstlenmemişti" dedi.

MİR SELİM: TÜRK POLİSİ İRAN VATANDAŞLARINI DÖVÜYOR

Adaylardan Mustafa Mir Selim, hükümetin yurttaşların haysiyetini korumakta yetersiz kaldığını öne sürerek, geçen mart ayında Gürbulak sınır kapısında bazı İranlı turistlerin bir Türk görevli tarafından darp edilmesini gündeme getirdi. Mir Selim, " Türk polisi, İran vatandaşlarını dövüyor. Türkiye, Fırat’a kurduğu barajlarla İran’da toz bulutlarının artmasına neden olup vatandaşların sağlığını bozmaktadır "suçlamasında bulundu.

ÜÇ ADAYIN SEÇİLME ŞANSI YÜKSEK

19 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde, adaylardan mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran Belediye Başkanı Bakır Galibaf ve eski Başsavcı İbrahim Reisi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi için daha fazla şans veriliyor. Adaylardan Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri’nin Ruhani lehine seçimlerden çekileceği beklenirken, diğer iki adaya pek şans tanınmıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.