SON DAKİKA
Hava Durumu

İşbirlikçilerin kurduğu Kırım Hareketine Ruslar da katılacak

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2014 08:33
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2014 07:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşbirlikçilerin kurduğu Kırım Hareketine Ruslar da katılacak

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da işbirlikçi Kırım Tatarları tarafından kurulan Kırım Hareketine sadece Kırım Tatarları değil, Ruslar da dahil olmak üzere farklı milliyetten insanlar üye olabilecek.

Kırım hareketinin kurucusu Remzi İlyasov, ilgili teşkilatın tüm milletlere açık olduğunu belirtti.

Kırım Parlamento Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, “Bu harekette sadece Kırım Tatarlarının olması gerektiğinden bahsetmiyoruz. Biz herkese açığız. Kırım Tatar halkının durumundan endişelenen ve elinde olan imkânları kullanarak bu konuda yardımcı olmaya hazır olan insanlar bu harekette olmalı” dedi.

İlyasov, Kırım hareketi liderlerinin günümüzde resmi tescil işlemlerine hazırlandığını ve Kırım Tatar halkının kalkınma yolu ile ilgili önerileri halktan topladığını bildirdi.

Daha önce Remzi İlyasov, Akmescit’te 20 Ekimde düzenlenen basın toplantısında, Rusya mevzuatı çerçevesinde kurulan yeni hareketin kendisini Kırım Tatar Milli Meclisi karşıtı olarak konumlandırmadığını ve Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmek için Kırım ve Rusya yönetimiyle işbirliği yapacağını açıkladı. Kırım hareketinin en önemli amaçları arasına 2020 yılına kadar halkın kalkınma konseptinin hazırlanması olduğu belirtildi.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından ilhak edilen yarımadada işbirlikçi Kırım Tatarları tarafından Kırım hareketinin kurulmasına şüpheyle yaklaştığını ve teşkilatı, Kırım Parlamento Başkanlığını komünist Leonid Graç'ın yaptığı dönemde kurulan benzer teşkilatların kaderi beklediğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.