SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgal bahanesi: NATO gemileri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sivastopol limanına NATO gemilerinin gireceğinden korktuğu için Kırım’ı işgal ettiği savunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2016 12:29
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2016 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgal bahanesi: NATO gemileri

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sivastopol limanına NATO gemilerinin girmesine izin vermemek için Kırım’ı işgal ettiğini ileri sürdü.
 
İsviçre’nin Tages Anzeiger gazetesine konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, “O dönemde Ukrayna, NATO’ya üye olmak istediğini açıklamıştı. Kendi tarafından Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) da bu istekten uzaklaşmadı ve Rusya’ya Ukrayna’nın blok dışı statülü ülke olarak kalacağına yönelik herhangi bir garanti vermedi… Birkaç ay içinde NATO’nun gemileri Sivastopol’deki limanlarımızda olurdu. Rusya buna izin vermezdi” dedi.
 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.