SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerden Kırım Tatar Milli Meclisi’ne karşı yeni hamle

İşgalciler, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin resmi internet sitesinin bloke edilmesi için Rusya Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’ne (Roskomnadzor) başvurdu.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2016 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2016 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerden Kırım Tatar Milli Meclisi’ne karşı yeni hamle

Kırım Tatar halkının milli temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırı örgüt olarak ilan edip faaliyetlerini yasaklayan Rus işgalcilerin, KTMM’nin resmi internet sayfasının da erişime kapatılması için Rusya Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’ne (Roskomnadzor) gerekli belgeleri gönderdiği bildirildi.

Rus RİA ajansının haberine göre, sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya konuyla ilgili, “Mahkeme kararı henüz yürürlüğe girmedi. Kararı temyiz etmek için öngörülen bir aylık süre henüz geçmedi, şimdilik sadece gereken evrakları gönderdik. Roskomnadzor dahil, bu sitenin kapatılması için belgeler incelenmekte. Mahkeme kararının yürürlüğe girmesini bekliyoruz” dedi.

Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.

Poklonskaya, 'mahkeme kararını' beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” karar yayınladı. 18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.

26 Nisan tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.