SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalin adli bilançosu: Sonuca bağlanamamış 30 bin dava

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle yarımadada sonuca bağlanamamış 30 bin dava olduğunu bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2016 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2016 10:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalin adli bilançosu: Sonuca bağlanamamış 30 bin dava

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna’nın ana kısmında başkent Kiev’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım yarımadasının 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle Kırım’da çözüme bağlanamamış 30 bin dava olduğunu bildirdi.
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcı Yardımcısı Petro Kovalenko, Ukrayna’da bir dergiye yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı’nın Kiev’de 2014 yılının Temmuz ayından itibaren faaliyet gösterdiğini, savcılıkta 25 soruşturma görevlisi ve 10 yardımcı personelin çalıştığını anlattı. Kovalenko, Savcılığın esas olarak evrak işlemleri ile uğraştığını, suçlar ile ilgili bilgilere ise medyada çıkan haberlerden ulaşabildiğini belirtti.
 
Petro Kovalenko, “İşgalin gerçekleştirildiği sırada, hakkında ülke içi arama çıkarılan kişileri cezalandıramıyoruz, çünkü tüm gerekli belgeler Kırım’da bulunuyor. Ancak yasalar, suçluların cezalandırılması için bir neden olması halinde mahkemenin karar vermediği davaları yenileme olanağını öngörüyor” dedi.
 
Ukrayna’nın ana kısmında bulunan diğer bölge savcılıklarının, Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) gibi denetim kurumlarına görev verebildiğini ifade eden Kovalenko, “Daha önce Kırım’da faaliyet gösteren kurumlardan günümüzde sadece Geniçesk’te bulunan vergi kurumu ve Odessa’da bulunan Kırım ve Akyar (Sivastopol) Ulusal Polis Müdürlüğü Ukrayna’nın ana kısmında faaliyetlerini yeniledi (buralarda yeniden oluşturuldular)” diye bildirdi.
 
Gazetecilerin Kırım’daki hak ihlalleri ile ilgili bilgileri, kolluk kuvvetlerine göre daha hızlı öğrendiğini dile getiren Petro Kovalenko, “Vatandaşların anayasal haklarının ihlalleri ile ilgili bilgileri medyadan öğrenerek soruşturma başlatıyoruz” diye belirtti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Ukrayna’ya ihanet eden Kırım ve Sivastopol milletvekillerine karşı açılan davaların İnterpol’e (Uluslararası Polis Teşkilatı) devredilmesi üzerinde çalışıldığını bildiren Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcı Yardımcısı Petro Kovalenko, “Savcılık organları devlete ihaneti gerekçe göstererek Sergey Aksyonov (Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı) hakkında arama kararı çıkaramadı. İnterpol bunu, siyasi takibat olarak kabul ediyor… Kişinin ağır bir suç işlediğini, askeri veya siyasi suçlarla ilişkisi olmadığını, cezai bir suçta parmağı olduğunu kanıtlamamız gerekiyor” şeklinde açıklamada bulundu.
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcı Yardımcısı Kovalenko, Odessa’da faaliyet gösteren Ukrayna Ulusal Polisi Kırım ve Akyar (Sivastopol) Müdürlüğü’nün yaklaşık 260 davayı incelediğini, söz konusu davaların yaklaşık 40’ının mülkiyete yasadışı olarak el koyma, 18’inin ise cinayetler ve insanların kaybolması ile ilgili olduğunu kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.