SON DAKİKA
Hava Durumu

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, Timeşenko'yu kurtarmak için çalışıyor

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2011 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2011 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, Timeşenko'yu kurtarmak için çalışıyor
STCOKHOLM (A.A) - İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in, Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile yarın Ukrayna'ya gideceği bildirildi. Bildt'in, Ukrayna ana muhalefet lideri ve eski Başbakan Yulya Timeşenko'nun serbest kalması için girişimlerde bulunduğu kaydedildi.
     İsveç gazetelerinde yer alan haberlere göre, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in meslektaşı Sikorski ile Ukranya'da Şampiyonlar ligi için karşı karşıya gelecek olan Shakhtar Donetsk ile Porto karşılaşmasını izlemek amacıyla bu ülkeye gidecekler.
     İki bakanın aynı zamanda Shakhtar Donesk takımının sahibi Ukraynalı milyarder işadamı Rinat Akhmetov ile de bir araya geleceği kaydedildi.
     Ülkenin en zengini olarak bilinen Rinat Akhmetov, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'ın seçim kampanyasını yürüten işadamı olarak da tanınıyor.
     Yulya Timeşenko'nun Ukranya'da iktidarda olduğu dönemde Rusya ile yaptığı gaz anlaşmalarında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yargılandığı davadan 7 yıl hapis cezası aldığı ve halen cezaevinde olduğu bildirilirken, dava sonucu ile ilgili bir üst mahkemeye itiraz edildiği ve bu itirazla ilgili duruşmanın da 13 Aralık'ta Kiev'deki mahkemede görüleceği bildirildi.
     İsveç gazetelerinde, Yulya Timeşenko'nun aldığı hapis cezasının ağır olduğuna dikkati çeken çok sayıda gözlemci olduğuna da işaret ediliyor.
     Carl Bildt, kendi internet sayfasından verdiği bilgide de, yarın Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile birlikte Ukrayna'ya giderek, Shakhtar Donetsk ile Porto arasındaki karşılaşmayı izleyeceklerini ve yeni inşa edilen futbol sahasını göreceklerini bildirirken, ''Amaç sadece futbol karşılaşmasını izlemek değil. Ukrayna'daki siyasi gelişmeleri de yerinde görmek'' olarak açıkladı.
     Bu arada, Avrupa Birliği'nden temsilcilerin de Aralık ayında Kiev'de yapacakları zirve toplantısında Ukraynalı siyasetçiler ile bir araya gelecekleri bildirilirken, Ukrayna gazetelerinin, Avrupalı politikacıların Timeşenko ile ilgili kararı değiştirebilmek için Ukraynalı siyasetçileri etkilemeye çalıştıklarını yazdığına dikkat çekiliyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.