SON DAKİKA
Hava Durumu

Japonya’dan Ukrayna’ya 8,2 milyon dolarlık yardım

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2015 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2015 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Japonya’dan Ukrayna’ya 8,2 milyon dolarlık yardım

Japonya, Ukrayna’ya 8,2 milyon dolarlık mali yardım sağlayacak. İlgili tutarın 4,2 milyon dolarlık kısmının, Ukrayna’daki hastanelere ekipman alımı için harcanacağı belirtildi.

Ukrayna Bölgesel Kalkınma ve İnşaat Bakanı Gennadiy Zubko, Ukrayna Sağlık Bakanlığı Aleksandr Kvitaşvili ve Japonya’nın Ukrayna Büyükelçisi Shigeki Sumi, 30 Mart Pazartesi günü ilgili yardımı sağlama anlaşmasını imzaladı.

Shigeki Sumi, “Japonya ile Ukrayna arasında 8,2 milyon dolarlık yardım anlaşmasının imzalandığını bildirmekle şeref duyarım. İlgili tutarın 4,2 milyon dolarlık kısmı Sağlık Bakanlığı’na verilecek. Kalan tutar ise Eğitim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na verilecek” dedi.

İlgili paraları, yabancı saldırı ile mücadele ederek ülkenin güvenlik ve toprak bütünlüğünü korumaya ve devletin içinde ekonomik reform uygulamaya çalışan Ukrayna’ya destek amaçlı verildiğini bildiren Shigeki Sumi, geçen sene Japonya’nın Ukrayna’ya 1,84 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu hatırlattı.

Japonya’ya teşekkür eden Gennadiy Zubko, söz konusu mali yardımın, Lugansk ve Donetsk bölgelerindeki hastaneler için harcanacağını belirtti. Zubko, ilgili parasal tutarın, bir kredi olarak değil hibe olarak verildiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.