SON DAKİKA
Hava Durumu

Junko: ''Sürgünden dönen vatandaşların iskanına ayrılan finansmanın düzenli olması gerekir''

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2010 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2010 09:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Junko: ''Sürgünden dönen vatandaşların iskanına ayrılan finansmanın düzenli olması gerekir''
Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Kırım Temsilcisi Leonid Junko, 1 Martta Akmescit’te (Simferopol) makamında Kırım Tatarlarıyla yaptığı görüşmede sürgün edilen vatandaşların iskanı için ayrılan finansmanın düzenli olması gerektiğini kaydetti. 
Junko, Ukrayna Hükümetinin sürgün edilen vatandaşlarına haklarının iade edilmesi ve özel ev inşaatı içinn toprak verilmesi süreçleri için istikrarlı finansman belirlemesi gerektiğini söyledi.
Juno’ya göre istikrarlı finansman, Kırım Tatar halkının iskan sürecini istikrarlı ve koordine edilebilir hale getirecek.
Junko, “Süreci öyle ayarlamak lazım ki, başbakan 100 milyon grivna ayrılacağı sözünü veriyor, programda 58 milyon öngörülüyor, gerçekte ise hiç para yok gibi bir şey olmasın” dedi. Junko, Kırım Tatarlarına özel ev inşaatı için yapılması planlanan ve toprak alan Kırım Tatarlarının adlarını içeren kaydın tamamlanması gerektiğini vurguladı.
Avdet Kırım Tatar Sivil Toplum teşkilatı, 1 Martta Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Temsilciliği binası önünde Kırım Tatarlarına özel ev inşaatı için toprak verilmesi konusunun çözülmesi talebiyle miting yaptı. Eylemciler, miting sonunda Kırım’da toprak sorununun çözülmesi talebiyle Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e başvurdu.
Kim Nikolayev - Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.