SON DAKİKA
Hava Durumu

''Kas geliştirmeye gittim, Avrupa Şampiyonu oldum'' (FOTO, VİDEO)

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2012 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2012 18:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
''Kas geliştirmeye gittim, Avrupa Şampiyonu oldum'' (FOTO, VİDEO)
Akmescit bölgesi Mamut Sultan (Dobroye) köyünde yaşayan Kırım Tatar sporcu İbrahim İbrahimov (17), 13-20 Mayıs tarihler arasında Polonya’nın Gdansk şehrinde gençler arasında yapılan Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonasında altın madalya kazandı. 

İbrahimov, QHA’ya verdiği röportajda bilek güreşi ile 2010 yılında uğraşmaya başladığını ve geçen süre içinde katıldığı yaklaşık 20 farklı turnuvada toplam 35 madalya kazandığını söyledi. Genç sporcu, QHA’ya açıklamasında altın madalya kazandığı Avrupa Şampiyonasına 30 ülkenin katıldığını söyledi. İbrahimov, kazandığı zaferi şöyle yorumladı: “Finaldeki rakibim, geçen yıl Avrupa ve Dünya şampiyonasında 2. olan Belarus sporcu oldu. O çok güçlü ve çok yetenekli. Ben onu hız ve güçlü start sayesinde yendim.” dedi.

İbrahim İbrahimov, “Benim sporcu kariyerim 2010 yılında, ben 15-16 yaşındayken kas geliştirmek için salonuna geldikten sonra başladı. Sonra Kırım Bilek Güreşi Şampiyonası yapıldı ve ben o turnuvada 3.olup bu sporda ilk madalyamı kazanmıştım. Sonra Ukrayna Şampiyonasına, sonra Avrupa Şampiyonasına katıldım.”

“Ben bilek güreşinden önce 3 ay serbest güreş ile uğraştım, sonra futbolla uğraştım, ama bu sporların benim alanım olmadığını anladım. Kas geliştirmek için salona gelince bilek güreşinin sayesinde gücün sergilenebileceği güçlü spor dalı olduğunu anladım.” dedi.

İbrahim İbrahimov, başarısının sırrının antrenörünün çok iyi olmasından ve yaptığı işe ciddi yaklaşmasından kaynaklandığını söyledi.

“Dünya Şampiyonasına gitmek için para topluyoruz”


Başarılı genç sporcu, şu anda 5-8 Eylül 2012 tarihleri arasında Brezilya’da yapılacak Dünya Şampiyonasına hazırlık yaptığını söyledi. İbrahimov, turnuvaya gitmek için para topladığını dile getirdi. Sporcu, turnuvalara katılmak için para veren tarafla ilgili şöyle dedi: “Bir kısmını Bilek Güreşi Federasyonu veriyor, Mamut Sultan Köy Şurasından para soruyoruz, sağ olsunlar bize ‘hayır’ demiyorlar. Dostlarım, ailem yardım ediyor, yanı bir çare buluyoruz. Sağ olsun Kırım Tatar Milli Meclisi de yardım etti. Bu spora kayıtsız olmayan insanlara yardım için başvurmak isterdim.”
“Dünya şampiyonasının çok güçlü olacak, orada çok güçlü sporcular katılacak diye düşünüyorum. Turnuvaya yaklaşık 40-50 ülke katılacak.” dedi.

Başarılı sporcu, ailesinde kendisinden başka yeğeni küçük İbrahim’in ve yiğeni Zarema Kurtosmanova’nın sporda başarılı olduğunu kaydetti. Zarema Kurosmanova, 2 kez Ukrayna Serbest Güreş Şampiyonu, 7 kez Ukrayna Sumo Şampiyonu ve 5 kez Avrupa Sumo Şampiyonu oldu. İbrahim İbrahimov, gençlere kötü yoldan gitmek yerine sporla uğraşmayı önerdi. İbrahimov, “Spor kötü bir şey değil. Ben evime başarılar getiriyorum. Genç erkek ve kızlara sporla uğraşmayı önermek istiyorum. Yalnız kendilerine uygun spor dalı seçsinler. Spor, başarıların yanı sıra sağlığı olumlu etkiliyor.” dedi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.