SON DAKİKA
Hava Durumu

Katalonya “evet” dedi

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti, yasa dışı bağımsızlık referandumunda yüzde 90 "evet" sonucu çıktığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2017 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2017 09:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Katalonya “evet” dedi

Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ve Dışişleri Bakanı Raül Romeva, Barselona'dabir basın toplantısı düzenleyerek, yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumu sonuçlarını tüm dünyaya duyurdu.

Referandumda seçmenlerin yüzde 90,9'unun (2 milyon 20 bin 144) "evet", yüzde 7,87'sinin (176 bin 565) "hayır" oyu kullandığını belirten Turull, oyların yüzde 2,03'ünün (45 bin 586) boş, yüzde 0,89'unun da (20 bin 129) geçersiz sayıldığını kaydetti.

Turull, "Referandum yapıldı, oy kullanıldı ve oylar sayıldı." ifadelerini kullandı. 

Turull referandum sırasında 2 bin 315 oy kullanma merkezinden yaklaşık 400'ünün güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kapatıldığını bildirirken  , "Kişisel ve maddi zararları tespit etmemiz gerekiyor. Bizim hükümet olarak saldırıya uğrayan 844 kişiye desteğimiz tam. Bunlardan 73'ü jandarma ve ulusal polise karşı suç duyurularını yaptı." ifadelerini kullandı.

İspanyol hükümetini ve güvenlik güçlerinin müdahalesini eleştiren Turull basın toplantısında, "olayların sorumlusunun merkezi hükümet ve ulusal polisin baskıları" olduğunu vurguladı.

Katalonya Başkan Yardımcısı Junqueras da "Katalonya demokrasiye ve oy kullanma hakkına sevdasını gösterdi ve bunu çok zor şartlarda göstermek zorunda kaldı. Dünya medyası, polisin oy kullanma hakkını kullanmak isteyen vatandaşları önlemek için nasıl güç uyguladığını gösterdi." ifadelerini kullandı. Junqueras ayrıca, "Katalonya parlamentosu eğer böyle karar verirse, Katalonya yeni bir cumhuriyet olma hakkını kazandı." dedi.

Katalonya parlamentosunda kabul edilen ve tıpkı referandum kararı gibi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen yasalar gereği, referandumdan çıkan "evet" kararının Katalan parlamentosuna sunulmasından 48 saat sonra yerel parlamentonun, tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi ve İspanya'dan ayrılmak için merkezi hükümet ile müzakerelerin başlatıldığını açıklaması bekleniyor.

İspanya hükümeti, referandumu tanımadığı için herhangi bir adımın atılması öngörülmüyor.

Bilindiği gibi İspanya'da mahkemenin, söz konusu referandumu yasa dışı ilan etmesinin ardından, polis ekipleri referanduma önayak olan çok sayıda Katalan yetkiliyi tutuklamıştı. Oy merkezi olarak belirlenen 2 bin 300'den fazla okul kapatılırken, çok sayıda seçim broşürü, pusulası ve sandığa el koyulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.