SON DAKİKA
Hava Durumu

Katar'dan 'Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Katar, Türkiye’nin Suriye’de düzenlediği Zeytin Dalı Operasyonu için destek verdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2018 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Katar'dan 'Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulva el-Hatır, Türkiye'nin Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı Harekatı"nı, ülkenin ulusal güvenliğiyle ilgili meşru kaygılarından dolayı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı, Katar haber ajansı QNA'nın, bugün 23 Ocak’ta, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulva el-Hatır'ın açıklamalarına dayandırdığı haberde, "Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye'nin ulusal güvenliği ve sınır güvenliğiyle bağlantılı meşru kaygılarından ötürü ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla başlatıldı." İfadeleri yer aldı.

Terör saldırılarına maruz kalan Türkiye'nin, ulusal güvenliğini koruması konusundaki çalışmalarını desteklediklerini dile getiren Hatır, bu konunun uluslararası sözleşmeler ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın 51. maddesiyle (üye ülkelerden birine silahlı saldırı olması durumunda meşru savunma hakkını kullanabileceği) garanti edildiğini sözlerine ekledi.

NATO üyesi Türkiye'nin bölgede her zaman bir denge ve istikrar unsuru olduğunun altını çizen Hatır, Katar olarak Türkiye'nin, sivillerin ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusundaki hassasiyetine güvendiklerini kaydetti.

DEAŞ'a karşı verilen savaşta sona yaklaşıldığını, bu nedenle de Suriye krizinde rol oynayan tüm tarafların kalıcı çözümler bulması gerektiğini belirten Hatır, bu çözümlerde adaletin tesisi ve Suriye halkına karşı suç işleyenlerin cezalandırılması konularının dikkate alınmasını istedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.