SON DAKİKA
Hava Durumu

Katar ve Kuveyt, ABD'nin '11 Eylül yasası'na tepki gösterdi

Katar ve Kuveyt, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasayı eleştirerek, konuya tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2016 21:19
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2016 21:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Katar ve Kuveyt, ABD'nin '11 Eylül yasası'na tepki gösterdi

Katar ve Kuveyt, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasayı eleştirerek, konuya tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, söz konusu yasa eleştirildi. Toplantıda yasaya ilişkin "eşitlik ve egemenliğin dokunulmazlığı gibi ilkeleri ihlal, uluslararası ilişkilerde daha önce görülmemiş tehlikeli bir gelişme" değerlendirmesi yapıldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ahmed bin Abdullah Al Mahmud da söz konusu tasarının yasalaşmasının, istikrarlı uluslararası normları baltaladığını kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama yasa tasarısını veto etmiş ancak düzenleme, Senato'da ezici çoğunlukla kabul edilmişti.

ABD kamuoyunda tartışmalara yol açan ve Suudi Arabistan'ı derinden rahatsız eden yasa ile 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin, saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkan tanınmıştı. Kocasını Pentagon’da düzenlenen saldırıda kaybeden Stephanie DeSimone bu yasaya dayanarak Suudi Arabistan aleyhine dava açan ilk kişi olmuştu.

Suudi Arabistan'a karşı 2001 yılındaki terör saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan sunan yasa, yabancı devletlerin Amerikan mahkemelerindeki dokunulmazlığını kaldırıyor. Terörle ilişkilendirilen ülkelerle sınırlı kalmayan yasa, ABD içinde veya dışında bir Amerikan vatandaşına karşı yabancı bir devletin memuru tarafından "haksız fiil işlenmesi" durumunda bu ülkeye dava açılabilmesine imkan veriyor. ABD yönetimi, başka ülkelerin de ABD’ye aynı şekilde davranabilmesine olanak tanıdığı için yasaya karşı çıkıyor.

Kuveyt de ABD Kongresinde kabul edilen "11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan" yasanın yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, Kuveyt Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Abdullah el-Mubarek es-Sabah, ABD Kongresi'nin, ABD Başkanı Barack Obama'nın veto ettiği "11 Eylül yasası" olarak bilinen Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası'nı onaylamasını büyük bir endişeyle takip ettiklerini belirtti.

Bu kararın ciddi sonuçlar doğurabileceğine ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğini ve harcanan çabaları olumsuz etkileyeceğine işaret eden Sabah, Kuveyt Bakanlar Kurulunun, ABD'nin söz konusu yasayı gözden geçirmesini temenni ettiğini dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.