SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan 2012'de DTÖ üyesi olma yolunda

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2011 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2011 12:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan 2012'de DTÖ üyesi olma yolunda
ASTANA (A.A) - İsa Yıldıran - Kazakistan'ın 2012 yılında Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmayı beklediği bildirildi.
     Kazakistan Ekonomi ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Timur Süleymanov, Kazakistan'ın DTÖ'ye üyelik sürecindeki konu başlıklarını ve sorumluluklarını yerine getireceğini söyledi.
     1996 yılından bu yana DTÖ üyesi olmak için bekleyen Kazakistan'ın 15 yıldır örgüt içinde gözlemci olarak bulunduğu ve kesin üyeliğinin önümüzdeki yıl içinde tamamlanacağı kaydedildi.
     Belarus, Rusya ve Kazakistan'la 1 Ocak 2011'den bu yana Gümrük Birliği'ne dahil olan Kazakistan'ın üyeliği ile birlikte Belarus ve Rusya'nın da örgüte üye olacağı vurgulandı.
     Rusya da 18 yıldan bu yana DTÖ'ye üye olmak için bekliyor. 18 yıldan bu yana DTÖ üyesi olmak için bekleyen Rusya'nın üyeliği için İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey aracılık ediyor. Rusya, bu yıl sonuna kadar Gürcistan'la aralarındaki sorunları gidererek DTÖ üyeliği için önemli bir virajı aşmış olacak.
     Kazakistan ve Rusya gibi yaklaşık 16 yıldır DTÖ üyesi olmak için bekleyen Gümrük Birliği'nin 3'üncü ülkesi Belarus'un ise üyelik için bir süre daha beklemesi gerekiyor. Uzmanlar, Rusya'nın örgüte üye olmak için gerekli şartların yüzde 95'ini, Kazakistan'ın yüzde 75'ini, Belarus'un ise yüzde 55'ini yerine getirebildiğini kaydediyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.