SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazokoğlu: Enerji Birliği Rusya'yı engelleyebilir

FGE'de uzmanı Kazokoğlu, Avrupa’da kurulması planlanan Enerji Birliği, Rusya'nın üye ülkelerle birebir anlaşmasını engelleyebileceğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2015 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2015 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazokoğlu: Enerji Birliği Rusya'yı engelleyebilir

Uluslararası enerji danışmanlık şirketi FGE'de enerji piyasası uzmanı Cüneyt Kazokoğlu, Avrupa’da kurulması planlanan Enerji Birliği’nin, ülke seviyesinde enerji politikası belirlemenin sonunu getirerek Rusya'nın üye ülkelerle birebir anlaşmasını engelleyebileceğini söyledi.

Kazokoğlu, AA muhabirine, Enerji Birliği'nin, enerji politikasının kontrolünün Brüksel’de toplanmasını amaçladığını belirterek, "Enerji Birliği, ülke seviyesinde enerji politikası belirlemenin sonu demek. Bu planın en önemli siyasi parçası uzun vadede Rusya’nın AB ülkeleri ile birebir anlaşmasını engellemek" dedi.

Kurulacak birliğin Avrupa’nın kendi içindeki entegrasyonunu hızlandıracağını ifade eden Kazokoğlu şunları kaydetti:

"Enerji iletim hatlarının standardize edilmesi, ülkeler arası enerji transferinin sorunsuzca gerçekleştirilmesi gibi unsurlar, Avrupa’nın kendi içinde daha verimli enerji kullanımını sağlayacak. Enerji kısıntıları, darlığı gibi sorunlara cevap vermek çok daha kolay olacak. Enerji politikalarının Rusya’dan bağımsız olması da projenin en önemli unsurlarından biri.

Enerji Birliğin AB içinde de birçok sorun çıkaracak. İki ağır toptan Almanya nükleer santralleri kapatırken, Fransa nükleere en azından orta vadede muhtaç. Dolayısıyla Brüksel çıkışlı bir enerji politikası yaratıp bunu üye ülkelerin her birine uydurmak zaman alır. AB içinde pek çok firmanın veya ülkenin Rusya ile uzun vadeli gaz alım anlaşmaları var ve bunların bitmesini beklemek gerekir ama AB’yi bir tanker gibi düşünün, rotasını çabucak çevirmek mümkün değil. Fakat önemli olan rotayı çevirmek. Enerji Birliği işte bu tarz bir 'rotayı çevirme' girişimi."

Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Profesör Vole Quaschning de, Almanya’nın AB’deki etkinliğine dikkati çekerek, "Devrim niteliğinde bir enerji politikası belirleneceğini düşünmüyorum. Birtakım ülkelerde gelişim hızlanırken bir kısmında yavaşlamaya sebep olacak bir karar olur. Çünkü her ülke enerjide aynı çıkarlar ve hedefler doğrultusunda hareket etmiyor” diye konuştu.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcoviç, 25 Şubat'ta Enerji Birliği'nin, enerji arzı güvenliği, şeffaf ortak enerji pazarı, enerji verimliliği, karbon emisyonunun azaltılması ile araştırma ve yenilikten oluşan beş unsurunu tanıtmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.