SON DAKİKA
Hava Durumu

Kersti Kaljulaid: Estonya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı

46 yaşındaki Kersti Kaljulaid, Estonya’da cumhurbaşkanı seçiminin altıncı turunda 81 oy alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 03.10.2016 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 03.10.2016 17:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kersti Kaljulaid: Estonya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı

Estonya Parlamentosu, Kersti Kaljulaid’in bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin altıncı turunda tek aday kalarak 17’ye karşılık 81 oy aldığını açıkladı. Seçime, 101 milletvekilinden 98’inin katıldığı belirtildi.

Parlamentoda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci, ikinci ve üçüncü turlarında adayların hiçbiri 68’in üzerinde oy alamadığı için anayasaya göre, oylama Seçim Kurulu'na geçmişti.

Seçim Kurulu’nun 24 Eylül’de yaptığı dördüncü ve beşinci turlarda da cumhurbaşkanı seçilmediği için parlamento tekrar görevlendirilmişti.

Önceki turlara katılmayan Kaljulaid’ın adaylığını 90 milletvekilli destekledi ve Kaljulaid cumhurbaşkanı seçiminde tek aday olarak gösterildi.

Estonya’nın Tartu kentinden doğan 46 yaşındaki Kaljulaid, Tartu Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Daha önce banka ve ekonomi alanlarında görev yapan Kaljulaid, Estonya’da yatırım projelerini yönetmiş, Başbakanı Mart Laar’ın ekonomi danışmanlığını yapmıştı.

Yeni Cumhurbaşkanı, 12 yıl devamında, 2004’ten Eylül 2016'ya kadar Lüksemburg’daki Avrupa Denetim Odası’nda görev yaptı.

Georgi-Rene Maksimovski ile 2011’den bu yana evli olan Kaljulaid'in bu evliliğinden iki çocuğu bulunuyor. Kaljulaid'in ilk evliliğinden de iki çocuğu bulunuyor.

Kaljulaid, iki kez Estonya Cumhurbaşkanı seçilen Toomas Hendrik Ilves’ten görevi devralacak.

Estonya'nın sıklıkla Rus saldırganlığına karşı Baltık savunma hamleleri çerçevesinde adının geçtiği ve ülkenin hava sahasının zaman zaman Rus unsurlarınca ihlal edildiği biliniyor. Estonya aynı zamanda Rus hibrid savaşının yoğun olarak hedef aldığı ülkelerden biri.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.