SON DAKİKA
Hava Durumu

Kiev’den Kremlin'e cevap: Ukrayna'nın işlerine karışma hakkınız yok

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2014 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2014 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kiev’den Kremlin'e cevap: Ukrayna'nın işlerine karışma hakkınız yok

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın egemen bir devlet olan Ukrayna’ya ülkenin dış politikasına ilişkin bir talepte bulunma hakkı olmadığını bildirdi.

Rus yetkililerin, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmayacağına dair garanti talep ettiğine ilişkin açıklamaları yorumlayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yevgeniy Perebiynis, “Rus meslektaşlarımıza, Ukrayna’nın bağımsız ve egemen bir devlet olduğunu hatırlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin hangi politikayı izlemesi gerektiğine ve hangi kuruluşlara üye olup olmayacağına sadece Ukrayna halkı karar verebilir. Üçüncü bir tarafın yön göstermelerine ihtiyaç duymuyoruz ve ilgili konularda baskı yapılmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna'nın içişlerine karışmayacağına, Ukrayna’ya asker göndermeyeceği ve topraklarını ilhak etmeyeceğine dair yüzde yüzlük garanti istediklerini kaydeden Perebiynis, “Şimdi Rusya söz konusu garantileri veremiyor ve Moskova farkına varmamış olabilir, ama tüm dünya bundan dolayı endişe duyuyor” diye belirtti.

Rusya Devlet Başkanının basın sekreteri Dmitriy Peskov, Rusya’nın, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmayacağına dair yüzde yüzlük garanti talep ettiğini söylemişti.

NATO güçlerin Rusya sınırına yaklaştığından dolayı Moskova’yı tedirgin yaptığını söyleyen Peskov, NATO’nun güç dengesini bozmaya çalıştığını ileri sürmüştü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.