SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'daki olayların ikinci yıl dönümü yaklaşıyor

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2012 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2012 11:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'daki olayların ikinci yıl dönümü yaklaşıyor
Kırgızistan'ın güneyindeki Oş ve Celalabad eyaletlerinde meydana gelen etnik çatışmaların ikinci yıldönümü yaklaşırken, güvenlik birimleri, olası provokasyonlara karşı güvenlik tedbirleri ve kimlik kontrollerini üst düzeye çıkardı. 
Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, 10-15 Haziran 2010 tarihinde yaşanan trajik olayların anılmasına ilişkin onayladığı kararnameye göre, 10 Haziran'da ülke genelinde ve yurt dışındaki elçilik ve temsilcilik binalarındaki tüm bayrakların yarıya indirileceği ve düzenlenecek olan törenlerde bir dakikalık saygı duruşunda bulunacağı belirtildi.
Bu arada, ülkedeki tüm güvenlik birimlerin, çalışma grubunun etnik çatışmalarla ilgili bugüne kadar hazırlanan raporlarını değerlendirerek çıkardığı sonuç bildirisi yayınlandı.
Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yer alan bildiride, Kırgızlar ile Özbekler arasındaki çatışmayı devrik lideri Kurmanbek Bakiyev'in taraftarları ile bazı etnik liderlerin provokatif çıkışları ve bu kişiler arasındaki telefon konuşmaları üzerine anlaşıldığı ifade edilerek, olaylarda uyuşturucu liderleri ile dış güçlerin de izlerinin olduğu kaydedildi.
Çatışmalarda 442 kişinin hayatını kaybettiği anımsatılan bildiride, ölenlerin arasında 295 Özbek, 123 Kırgız ve birer Rus, Pakistan ile Uygur vatandaşının hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Olayların ardından açılan dava kapsamında, 400 Özbek ve 133 Kırgızın tutuklandığı belirtildi.
Uzmanlar, devletin son yirmi yılda etnik halkların entegrasyonuna önem vermemesi ve vatandaşlık duygusunu güçlendirmemesini gerekçe gösteriyor.
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.