SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım'da el konulan askeri araçlar Rusya'ya naklediliyor olabilir"

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2015 16:38
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2015 17:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım'da el konulan askeri araçlar Rusya'ya naklediliyor olabilir"

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgalcilerin Kırım'ı işgali sırasında el koyduğu Ukrayna'ya ait askeri araçların aktif şekilde nakledildiğini bildirdi. 


Refat Çubarov, kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Rus işgalcilerin 2014 yılında el koyduğu Ukrayna'nın askeri araçlarının son günlerde Kırım’daki yollardan etkin şekilde nakledildiği görülüyor… Gözlemciler, söz konusu araçların daha sonra Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bir kısmını kontrolü altında tutan teröristlere göndermek üzere Rusya’ya nakledildiği ihtimalinin olduğunu düşünüyor” diye kaydetti.

Daha önce Enformasyon Direniş Grubu Koordinatörü, milletvekili Dmitriy Tımçuk, Rusya’nın Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait araç ve mülkiyetin iadesi ile ilgili anlaşmayı tek taraflı olarak iptal ettiği 2014 yılının Haziran ayına kadar, Kırım’dan 3 askeri gemi, 32 tedarik gemisi, 24 uçak ve helikopter, 1438 oto, zırhlı ve özel aracın çıkarıldığını açıkladı.

Bununla birlikte Tımçuk, işgal edilen bölgede 11 askeri araç ve motor, 6 gemi ve tedarik motoru, 3 uçma aracı, 2363 oto, zırhlı ve özel aracın kaldığını belirtti.

İşgal edilen Kırım ve Sivastopol’de kalan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Filosu’na ait araçların toplam tutarının 1 milyar 495 milyon grivna (68 milyon dolar) olduğu kaydedildi.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.