SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da Rusya’nın “Türk ürünü” yasağına uyulmuyor

Rusya’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırım kapsamında Türk ürünlerinin ithalatını yasaklamasına rağmen Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım’a Türk ürünleri ithal edilmeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2016 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2016 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da Rusya’nın “Türk ürünü” yasağına uyulmuyor

Rusya’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırım kapsamında Türk ürünlerinin ve Batılı ülkelerin Ukrayna krizi sebebiyle yürürlüğe koyduğu yaptırımlara misilleme olarak Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Avustralya, Kanada ve Norveç'ten gıda ithalatını yasaklamasına rağmen Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım’a yasak ürünler getirilmeye devam ediyor.
 
Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, 2016 yılının Nisan ayında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a 24,6 ton Türk menşeli meyve ithal edildi.
 
Rosselhoznadzor, ayrıca, Kırım’a Nisan ayında 520 bin ithal fidan getirildiğini bildirdi. Rosselhoznadzor’un açıklamasında fidanların 13,2 bini Belçika, 329,4 bini İtalya ve 178,2 bininin de Sırbıstan’dan getirildiği belirtildi.
 
24 Kasım, Rusya'ya ait SU 24 savaş uçağı Hatay, Yayladağı yakınlarında Türk hava sahasını ihlal ettiği için angajman kuralları çerçevesinde beş dakika içinde on kez uyarılmasının ardından Türk jetleri tarafından düşürüldü.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 Kasım tarihinde Türkiye’ye yönelik ekonomik tedbirler içeren yaptırım kararını imzaladı. Söz konusu karara göre, Türk kanunları yetkisinde olan bazı kurum ve kuruluşların Rusya’da faaliyet göstermeleri yasaklanırken, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerin alımının da geçici olarak durdurulacağı veya yasaklanacağı kaydedildi.
 
İşgalci Kırım Rus yönetimi Başkanı Sergey Aksyonov da, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.
 
Türkiye vatandaşlarının artık Kırım'da çalışamayacağını, yatırım anlaşmalarının ise feshedileceğini söyleyen Kırım'daki işgalci yönetimin Başkanı Aksyonov, "Bu nedenle Türkiye vatandaşları Kırım'da çalışamayacak, tüm yatırım sözleşmeleri feshedilecek, Türk ürünlerinin ithalatı ise yasaklanacak. Kırım'a sağlanan Türk ürünlerinin Kırım pazarındaki payı büyük olmadığı için bölgenin gelişimini ciddi şekilde etkilemeyeceğini belirtmek istiyorum. Eminim ki Türkiye halkı ülke yönetiminin davranışına değer biçecektir ve şüphesiz bu davranışı "ihanet" olarak değerlendirecektir" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.