SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da tutuklanan Müslümanlara 10-20 yıl hapis verilebilir

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Rus mahkemesi, Bahçesaray’da 12 Mayıs tarihinde gözaltına alınan 4 Kırım Tatarı hakkında tutukluluk kararı çıkardı. Kırım Müslümanlarının ihlal etmekle suçlandığı kanunlar 10-20 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2016 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2016 18:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da tutuklanan Müslümanlara 10-20 yıl hapis verilebilir

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge mahkemesi, 13 Mayıs tarihinde yaptığı duruşmada, Bahçesaray’da 12 Mayıs’ta gözaltına alınan Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov hakkında 11 Temmuz tarihine kadar tutukluluk kararı çıkardı.
 
Daha önce adı geçen kişilerin terörist olduğunu ileri süren sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, “12 Mayıs tarihinde gözaltına alınan Enver Mamutov, Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 1. Fıkrasına (terör örgütü faaliyetleri organize etme) göre suçlanıyor, Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ise Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrasına (terör örgütü faaliyetlerine katılma) göre suçlanıyor. Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 1. Fıkrası 20 yıla kadar hapis cezası veya ömür boyu hapis cezası, 205.5. Maddesinin 2. Fıkrası ise 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor” açıklamasında bulundu.
 
Rusya’nın işgali altında bulunan Kırım’ın sözde Savcılığının Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “Enver Mamutov’un Bahçesaray’da Hizb-ut Tahrir terör örgütünün yerel hücresini kurduğu” iddiası yer aldı.
 
Açıklamada, “Enver Mamutov'un insanları bu terör örgütüne katılmaları için ikna ederek Rusya karşıtı ve anayasa karşıtı faaliyetlerde bulunduğu, Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov'un da Hizb-ut Tahrir terör örgütünün faaliyetlerine katıldığı” ileri sürüldü.
 
Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde 12 Mayıs tarihinde 5 Kırım Tatarının evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe'de arama yapıldı. Aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı.
 
Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve takibatın artarak devam ettiği Kırım'da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, Hizb-ut Tahrir örgütü ile ilişkisi olduğu şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yapıyor. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alınıyor. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, bir kısmı mahkemeye çıkarılarak tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek tutuklu bırakılıyor.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus işgalcilerin, sadece Kırım Müslümanlarına karşı uyguladığı bu tür ayrımcılık eylemlerinin, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarını korkutmak, onurlarını ve haysiyetlerini aşağılamak amacıyla yaptığı kasti baskı olduğunu söylemişti.
 
Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise tehdit ve şiddeti her fırsatta kullanan Rus yönetiminin Kırım Müslümanlarını işbirliğine zorlamaya çalıştığı fikrini paylaşmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.