SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’dan Sorumlu Kamu Konseyi kurulamadı

Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar'dan (Sivastopol) Sorumlu Devlet Servisi bünyesinde kurulan Kırım’dan Sorumlu Kamu Konseyi’nin bugün (23 Nisan tarihinde) toplanması planlanıyordu.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2016 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2016 10:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’dan Sorumlu Kamu Konseyi kurulamadı

“Kırım Evi” Devlet Kurumunun “Autonomous” Kültür Merkezinin Genel Müdürü Aleksey Skorik, Kırım ve Akyar'dan (Sivastopol) Sorumlu Ukrayna Devlet Servisi bünyesinde Kamu Konseyi'ni oluşturma kararının söz konusu devlet kurumunun yeniden yapılanması sebebi ile iptal edildiğini belirterek, ''Yeniden yapılanma gerekçesi ile iptal edildi''diye kaydetti.

Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun, 20 Nisan tarihinde yaptığı toplantı esnasında resmi olarak "Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlığın" kurulduğu bildirilmişti. Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlığı'na, daha önce Donbas’ın Onarılmasından Sorumlu Devlet Ajansı’nın Başkanlığını yapan Vadim Çernış atandı.

Yeni bakanlığın oluşumuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte Ukrayna medyası, “yeni bakanlığın, Donbas’ın Onarılmasından Sorumlu Devlet Ajansı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol’den Sorumlu Devlet Servisi’nin birleştirilmesi sonucu oluşturulduğunu” belirtmişti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar'dan (Sivastopol) Sorumlu Devlet Servisi, 2014 yılının Ağustos ayında kurulmasına rağmen 2015 yılının Mayıs ayında faaliyet göstermeye başladı. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’den Sorumlu Devlet Servisi’nin faaliyetleri, Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından koordine ediliyor. Servis, Kırım politikasının takibi, işgal edilen bölgede ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik devlet politikasının oluşturulması ve hayata geçirilmesini sağlıyor.

2016 yılının Şubat ayında Kırım ve Akyar'dan (Sivastopol) Sorumlu Ukrayna Devlet Servisi bünyesinde Kırım’ın idari sınırından özel yük taşımacılığı ile geçişleri inceleyecek uzman bir grup oluşturuldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.