SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'ın işgalini meşrulaştırmak için yeni sözde heyet ziyareti

İşgalciler bu kez, Kırım’ın yasa dışı statüsünü ve sözde yönetimini Yunanistan’dan gelen heyet yardımıyla yasal gibi göstermeye çalışacaklar.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2017 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2017 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'ın işgalini meşrulaştırmak için yeni sözde heyet ziyareti

Rusya Federasyonu, işgal ettiği Kırım’daki ulusal-kültürel topluluklar aracığıyla Avrupa Birliği ülkelerinde “Kırım yarımadasının Rusya’ya bağlanmasının yasal olduğu” iddasının propagandasını yapmaya yönelik etkinlikleri sürdürüyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Enformasyon Direniş grubu Başkanı Dmitriy Tımçuk, yeni bir yasa dışı heyet ziyaretinden bahsederek bununla birlikte Rus işgalcilerin, yarımadadaki Yunan toplumunu Kırım Tatarlarına karşı “Kırım’ın köklü halkı” olarak göstermeye çalıştığını belirtti.
 
Tımçuk bu hamleyi, “Böylece, Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi’nden verilen talimatı yerine getirmek için Kırım’daki Yunan ahalinin “ulusal-kültürel özerkliği” başkanı İ.Şonus ve Filis Belediyesi'nden (Yunanistan) H. Pappus'un da aralarında bulunduğu 7 kişiden oluşan heyetin 20-30 Eylül tarihleri arasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a ziyaret düzenleyeceği konusunda anlaşmaya varıldı” diye bildirdi.
 
Heyetin ziyaret amacının “ikili ilişkilerin geliştirilmesi, ortan insani projelerin hayata geçirilmesi” olduğu savunuldu. Ziyaretin Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kezlev (Yevpatoriya) şehrinin bütçesinden finanse edileceği belirtildi. 
 
Tımçuk, projenin Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) işgal edilen Kırım’daki temsilcileri tarafından organize edileceğini de vurguladı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.