SON DAKİKA
Hava Durumu

KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ VERKHOVNA RADA ÜYELERİ “KURULTAY-RUH” GRUBUNUN DEMECİ

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2006 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2006 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ VERKHOVNA RADA ÜYELERİ “KURULTAY-RUH” GRUBUNUN DEMECİ
“Kurultay-Ruh” parlamenterler grubu, Ukrayna Verkhovna Rada yönetimi belirlenme arifesinde ve Kırım’da tatil sezonu başında bazı politik güçlerin “Sea-Breeze 2006” Amerika-Ukrayna müşterek askeri tatbikatlara hazırlığı etrafındaki durumun yanlış olarak aydınlatarak aldatılan Kırım sakinleri arasında milliyetler arası anlaşmazlıkları körüklemesine karşı protesto etmektedir.
Bunu sipariş kişiler, gerginliği yaratarak, Rus askerlerin Sivastopol’de ve Kırım’ın diğer yerlerde yürüttükleri gayri kanuni faaliyetlerine dikkatlerin odaklanmamasını istiyorlar. Diğer taraftan, olayların bu yönde gelişmesi, sıradan vatandaşlarımızın refahının yükseltmesi ile değil, kışkırtıcılıkla uğraşan, Parlamento ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde aldığı yenilginin rövanşını isteyen güçlerin çıkarları doğrultusundadır.
Kefe (Feodosya), Sudak, Akmescit’te (Simferopol) cereyan eden tüm olaylar, şehir, bölge ve diğer yerel meclislerde kabul edilen “NATO’suz bölge” kararların kabulü, Ukrayna Anayasasının fahiş ihlali, yetki alanın dışındaki meseleleri ele alma, sağduyudan mahrum bir fiildir. Bu faaliyetler adi bir yetki alının dışına çıkma olarak değil, açık, gayri meşru, devletin bütünlüğü ve bağımsızlığına kasıtlar olarak algılanmaktadır. Aynı karar Kırım Özerk Cumhuriyeti Verkhovna Rada’sında da hazırlanmaktadır.
“Tatil sezonun başarısızlığı”, suni olarak yaratılan karışıklıklar ve politik oyunlar perdesi altında karlarını devletten gizleyerek Kırım sakinlerini kaçıncı defadır aldatmak ve soymak isteyenleri için gereklidir.
Politikacılar, icra eden ve sipariş verenlerin çıkarlarının uyuşması tesadüfi değildir. Buna, planlanan “Sea-Breee 2006” askeri tatbikatların etrafındaki PR kampanyanın yapmacık ve uydurukluğu ve aktörleri arasındaki koordinasyon işaret etmektedir. Bütün bu gayri meşru eylem ve faaliyetlerin yürütüldüğü tek karargahı, tek planı ve tek mali menşei var.
Doğru ve yalana değinelim
İlk olarak, “Sea-Breeze 2006” askeri tatbikatların NATO ile ilgiler yoktur. Bunlar geleneksel Amerika-Ukrayna müşterek tatbikatlardır. Nedense NATO politikacıların sabahtan akşama kadar konuştukları konudur.
İkinci olarak, Ukrayna mevzuatına uygun olarak sınırı 200 kişiden oluşan inşaat birliği geçerken, hangi işgal söz konusu olabilir? Böyle olmadığını bilenler dahil işgal diye bağırıyorlar. Örneğin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Temsilciliğini yapmış, Kırım Özerk Cumhuriyeti Verkhovna Rada Başkan yardımcılığını yapmış, Ukrayna Milletvekili “Za Yanukoviça” (Yanukoviç için) bloğu katılımcısı Vasiliy Kisilev daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Daimi Temsilcisi sıfatı ile Amerika-Ukrayna müşterek tatbikatlarının hazırlık aşamalarına katılmıştır; Kırım Özerk Cumhuriyeti Verkhovna Rada üyesi, askeri eğitimi almış Oleg Rodivilov ve diğerleri. Onlar gibi uzmanlar elbette ki tatbikat ve işgali ayırt eder ve eğitim alanının tatbikatlara hazırlandığını biliyorlar. Yine de bu insanlar “Sea-Breeze 2006” tatbikatları hakkında yalan yayıyorlar.
Üçüncü olarak, temsilcileri Kırım Özerk Cumhuriyeti Verkhovna Rada salonunda bulunan politik güçlerin eylemleri Ukrayna karşıtı pankartları ve Rus bayrakları altında yürütüldüğünün sebepleri nedir?
Dördüncü olarak, Kırım Özerk Cumhuriyeti yönetimi mensupları, emniyet ve bölge genel idarelerin başkanları, bölge özel idarelerin temsilcilerin, haddini aşmış protestocuların faaliyetleri durdurmak yerine, kendileri sefahate katılıp çalışma yerlerini terk etmelerinin sebepleri nedir?
Beşinci olarak, Kırım’daki yarı militan örgütleri, kazaklar birlikleri, kimler tarafından yönetilmekte, finanse edilmekte, denetlenmektedir? Bunların Rusya Federasyonu bayrakları altında faaliyet göstermelerinin sebepleri nelerdir?
Bütün bunlar, olay katılımcıları arasında doğruyu bulmak isteyenin olmadığı, bunların sadece sivilleri kamu düzenini ihlale kışkırttığına işaret etmektedir.
Yukarıda anlatılanla bağlantılı olarak, yerel meclislerin, yarı militan örgütlerin faaliyetlerini durdurulması, Kefe (Feodosya) limanının çalışmalarını engelleyen, Aluşta, Eski Kırım (Starıy Krım) Kefe (Feodosya) şehirlerindeki yolları kapatanları sorguya çekilmeleri ve mevcut Ukrayna mevzuatı çerçevesinde cezalandırılmaları için Ukrayna Başsavcılığı, Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Ukrayna Adalet Bakanlığına başvuruyoruz.
Ayrıca Kırım Özerk Cumhuriyeti mali denetim organlarından, bütün yarı militan örgütlerinin mali ve tüzel faaliyetlerinin denetlenmesini istiyoruz.
Kırım Özerk Cumhuriyeti Verkhovna Rada üyelerinin sağduyusuna başvuruyoruz. Tatil sezonu arifesindeki kirli oyunları bırakınız. Ukrayna vatandaşların sizden bekledikleri şeylerle uğraşmaya başlayın – onların refahlarının yükseltilmesi. Kırım’lıların birincil sosyo-ekonomik isteklerini yerine getirin – yeni istihdam yerlerinin kurulması, tatil sezonunun bütün yıl devam ettirilmesi, çalışmayan fabrikaların çalıştırılması, girişimciler için uygun çalışma koşulların yaratılması, ve sıradan Kırım sakinin yaşam seviyenin Avrupa standartlarına kadar yükseltilmesi.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.