SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Rus yönetimi: Kırım Tatarları Kongre’yi “fark etmedi”

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2015 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2015 19:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Rus yönetimi: Kırım Tatarları Kongre’yi “fark etmedi”

Kırım Rus yönetimi Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Zaur Smirnov, Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının Türkiye’nin başkenti Ankara’da yapılan 2. Dünya Kırım Tatar Kongresi’ni “fark etmediğini” savundu.

Rusya’nın RİA Novosti haber ajansına konuşan Smirnov, “Kırım’da yaz sezonunun en hareketli günleri. Kırım Tatarlarının yüzde 90’ı turizm sektöründe, bundan dolayı Ankara’da olanları fark etmediler bile” dedi.

Kongre’ye davet edilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etkinliğe katılmayıp sadece mesaj göndermekle yetinmesinin Kongrenin başarısız olduğunun göstergesi olduğunu ileri süren Smirnov, “Kulislerde Kongre delegeleri, bir kez daha kullanıldıklarını konuşuyordu, çünkü konsolidasyon için toplanmışken aslında sayın Çubarov’a yol açarak Kırım Tatarları arasında iç çelişkiyi güçlendirdiler” dedi.

2. Dünya Kırım Tatar Kongresi, 1-2 Ağustos'ta 14 farklı ülkeden 184 Kırım Tatar teşkilatı temsilen 430 delege, 80 davetli ve 110 misafirin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

260 delegenin oyuyla Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov yine Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığına seçildi.

Kongre çerçevesinde katılımcılar Kırım Tatar halkına, dünya toplumuna, Ukrayna’ya müracaatlar, ayrıca netice beyannamesini kabul etti.

Kongreye TBMM Başkanvekili Naci Bostancı, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül ile çok sayıda gazeteci katıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.