SON DAKİKA
Hava Durumu

“Kırım Tatar soykırımının tanınması dava açmaya yardımcı olacak”

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2015 17:23
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2015 18:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Kırım Tatar soykırımının tanınması dava açmaya yardımcı olacak”

Kırım Tatar Halkının Haklarını Koruma Komitesi Koordinatörü, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Eskender Bariyev, Kırım Tatar soykırımı meselesinin, Eylül ayında yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının kararına dahil edilmesi gerektiği fikrini ifade etti.

Bariyev, bunun, Ukrayna’da düşürülen uçak faciası konusunda olduğu gibi uluslararası dava açmak için zemin hazırlayacağı fikrini dile getirdi.

Eskender Bariyev, Ukrayna Parlamentosu’nda Halk Cephesi Partisi milletvekili Nikolay Knyajıtskiy tarafından hazırlanan 1944 Kırım Tatar halkının Kırım'dan sürgününü soykırım olarak tanıyan yasa tasarısının kaydedilmesini olumlu değerlendirdi.

Yasa tasarısında, 1944 Kırım Tatar halkının Kırım'dan sürgününün Kırım Tatar soykırımı olarak tanınması, 18 Mayıs’ın Kırım Tatar soykırım kurbanlarını anma günü ilan edilmesi teklif ediliyor. Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin soykırım suçunun önlenmesi ve suç için cezalandırılması ile ilgili hükmüne dayanan söz konusu yasa tasarısı, totaliter rejimin Kırım Tatar halkına karşı baskı politikasını kınıyor, 1944 Kırım Tatar sürgünü kurbanlarını anıyor ve Kırım Tatar halkına destek sergiliyor.

Eskender Bariyev, “Mevcut Ukrayna Parlamentosu’nda, sadece Ukrayna vatandaşları değil, tüm insanlık önünde tarihi sorumluluğu anlayan yüksek ahlaki değerlere sahip politikacıların olması çok sevindirici” dedi.

Söz konusu yasa tasarısı kabulünün, “Ukrayna Parlamentosu için vatanseverlik, tarihi sorumluluk ve ahlak sınavı” olduğunu belirten Bariyev, “Ukrayna Parlamentosu’nun benzer yasayı kabul etmesi, günümüzde sadece Kırım Tatar halkı için değil, Ukrayna'nın kendisi için de çok önemli. Ukrayna’nın yüksek yasama organının benzer kararı kabul etmesinin ardından Litvanya ve Polonya Parlamentoları da Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıyabilir, çünkü siyasi partilerin temsilcileri ve milletvekilleri ile yaptığımız görüşmelerde anlayış ve destekle karşılaştık. Ukrayna Parlamentosu’nun kendi vatandaşları ile ilgili benzer kararı kabul etmesi halinde, Kırım Tatar soykırımı söz konusu ülkelerin yüksek yasama organları tarafından da tanınacak” diye kaydetti.

Bariyev, dünyaca ünlü politikacı Vytautas Landsbergis’in fikrine göre, Kırım Tatar halkının Kırım’dan sürgününün soykırım olarak tanınmasının, uluslararası toplum tarafından Kırım Tatar halkına ezilen veya baskı altındaki halk statüsü verilmesi için zemin oluşturacağını belirtti.

Kırım Tatar teşkilatlarının, Ukrayna Parlamentosu’na 1944 Kırım Tatar halkının sürgününün Kırım Tatar soykırımı olarak tanınması ile ilgili birçok başvuruda bulunduğunu hatırlatan Eskender Bariyev, “2007 yılından itibaren her yıl düzenlenen Kalbinde Ateş Yak eylemi sırasında “NO genocide!” yazısı kullanıldı ve ülkeler parlamentolarına ve sağduyulu insanlara 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıma çağrıları yapıldı. Kırım Tatar Halkının Haklarını Koruma Komitesi’nin 17 Ocak 2015 tarihli konferansında Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna Parlamentosu ve Ukrayna halkına Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıma çağrısı yaptı. Kırım Tatar halkının, Kırım 1783 yılında Rusya tarafından işgal edildiğinden beri soykırıma uğradığının belirtildiği 2. Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin dünya toplumuna müracaatı son olarak kabul edilen önemli belgelerden biri” diye dile getirdi.

Günümüzde soykırımı tanımak için dünyada siyasi ve hukuki olmak üzere iki mekanizma olduğunu ifade eden Bariyev, birinci seçenekte kararın ülkelerin parlamentoları tarafından, ikinci durumda kararın mahkeme tarafından kabul edildiğini anlattı. Bariyev, Nazi Almanya’sının Yahudilere karşı davranışlarının veya Ukrainlerin holodomorunun soykırım olarak tanınmasının bu konuda bir örnek olduğunu dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.