SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım Tatarlarının %99’unun fikri dikkate alınmadı..."

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Kırım Tatar halkının kendisinin Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanmasını istediği yalanını öne sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2016 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2016 17:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım Tatarlarının %99’unun fikri dikkate alınmadı..."

Kırım Tatar halkının temsil organı ile ilgili Moskova’nın fikirlerini söylemeyi alışkanlık haline getiren, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, 2015 yılının Mart ayına kadar Rusya’nın Russia Today ve Zvezda (Yıldız) devlet televizyon kanallarının çalışanı olan İngiliz gazeteci ve blog yazarı Graham Phillips’e verdiği demeçte, Kırım Tatarlarının kendisi Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanmasını istediğini ileri sürdü.
 
Rusya’nın işgali altında bulunan Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı herhangi bir baskının söz konusu olmadığını savunan Poklonskaya, “Bu spekülasyon, yalan ve aldatma” diyerek propaganda kanalı Russia Today için önceden hazırladığı açıklamayı dile getirdi.
 
Bununla birlikte Ukrayna’nın devlet güvenliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne aykırı hareket ettiği için Rusya yanlısı İngiliz gazeteci Graham Phillips, 3 yıl süre ile Ukrayna’dan ve Polonya’ya sınır dışı edilmişti. Şimdi de sözde Savcı Poklonskaya’nın demecini Youtube sitesindeki hesabında yayınlayarak Moskovalı yöneticilerden maaş almak için çalışıyor.
 
Natalya Poklonskaya, “Kırım Tatar halkının hakları çiğnenmiyor. Köklü halk temsilcileri bizden, onları Kırım Tatar Milli Meclisi’nin temsilcilerinden korumamızı ve bu kuruluşu kapatmamızı istedi” diyerek Kremlin yalanlarını dile getirmeye devam etti.

Kırım’ın sözde Savcısı Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanması ile ilgili dilekçeyi imzalayanların Rusya tarafından işgal edilen yarımadanın toplam Kırım Tatar nüfusunun yüzde 1’inden daha azını oluşturduğunu bilmeden kanıt olarak öne sürdü. Rusya yanlısı İngiliz gazeteci ile yapılan samimi konuşmalar ise işgalci yönetimin güvenini kazanan(!) ve Rus işgalcilerin aşağılamaları ile sadakalarını beğenen Kırım sakinleri için hazırlanan bir reklam olarak nitelendiriliyor.
 
Rus işgali altında bulunan Kırım'ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.
 
Poklonskaya, 'mahkeme kararını' beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” karar yayınladı. 18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.
 
26 Nisan tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.