SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım, Türkiye ile kardeşlik anlaşmalarını tek taraflı olarak feshediyor

İşgal edilen Kırım’daki şehirlerin, Türkiye’deki şehirlerle kardeşlik anlaşmalarını tek taraflı olarak feshettiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2015 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2015 13:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım, Türkiye ile kardeşlik anlaşmalarını tek taraflı olarak feshediyor

İşgal edilen Kırım’ın Rus yönetimi Başkanı Sergey Aksyonov, işgal edilen Kırım’daki şehirlerin, Türkiye’deki şehirlerle kardeşlik anlaşmalarını feshettiği bildirildi.
 
Kırım Rus yönetimi Sergey Aksyonov, kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Tüm kardeşlik anlaşmaları daha Ukrayna’ya bağlıyken imzalandı. Günümüzde nasıl kardeşlik ilişkileri olabilir? Onlar bizim uçaklarımızı vuruyor, insanlarımızı öldürüyor! Bununla birlikte Türk halkına hiçbir şikayetimiz yok, eskisi gibi onu dost halkı olarak görüyoruz. Halk ve yönetim rejimini net olarak ayırt ediyoruz” şeklinde bir gerekçeyi ileri sürdü.
 
İşgal edilen Kırım’daki Yalta ile Türkiye’deki kardeş şehri Antalya ile ilişkilerini durdurduğu belirtildi. Rusnovosti.ru sitesinde yer alan bilgiye göre, ilişkilerin krizin devlet düzeyinde çözülene dek durdurulduğunu ifade eden Yalta Valisi Andrey Rostenko, “Turistik, ticari ve kültür temaslar, ayrıca heyet değişimi durduruldu. Kardeşlik ilişkilerinin kesilmesinden şimdilik söz edilmiyor. Ancak kriz çözülmediği ve devam ettiği halde bu konu, incelenmek üzere Yalta Belediyesi toplantısının gündemine çıkarılabilir” dedi.
 
Kerç’in Çanakkale ile ilişkileri durdurduğu belirtildi. Kardeşlik memorandumunun 1999 yılında imzaladığını hatırlatan Kerç Belediye Başkanı Larisa Şçerbula, “Ancak memorandumun yerine getirilmesine yönelik hiçbir adım atılmadı. Kardeş şehirler yönetimi temsilcileri arasında işbirliği ve değişim ile ilgili planlar imzalanmadı. Bu yüzden günümüzde bu memorandum güncel değil ve taraflarca da hayata geçirilmedi” diye savundu.
 
Kırım’ın başkenti Akmescit ve Türkiye’nin Eskişehir, Yalta ve Antalya, Kerç ve Çanakkale, Sak ve Fethiye, Kezlev (Yevpatoriye) ve Silifke şehirleri arasında kardeşlik anlaşmaları imzalanmıştı.
 
Türkiye’nin, hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler kötüleşti. Moskova, Türkiye’ye karşı yaptırımlar uyguladı, işgal edilen Kırım’ın Rus yönetimi ise Türkiye vatandaşlarının yarımadada artık iş faaliyetleri gerçekleştirmeyeceğini ileri sürdü. Kırım Tatarları dahil Kırım’daki birçok iş adamı Türkiye ile işbirliği yapmaktaydı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.