SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımlı “Hizb-ut davalıları” Rusya’da yargılanacak

Rusya tarafından işgal edilen Sivastopol’de “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan kişilerin Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde yargılanacağı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2016 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2016 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımlı “Hizb-ut davalıları” Rusya’da yargılanacak

Rusya tarafından işgal edilen Sivastopol’de “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan kişilerin Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’ne çıkacağı bildirildi.
 
Sivastopol işgalci yönetiminin sözde Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Sivastopol Savcısı İgor Şevçenko, terör örgütü hücresinin organizatörü ve üyelerine karşı açılan dava ile ilgili iddianameyi onayladı. Söz konusu kişiler, Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrasına (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve böyle bir örgütün faaliyetlerine katılmak) göre suçlanıyor” diye belirtildi.
 
Açıklamada, davanın incelenmek üzere Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’ne devredildiği ifade edildi.
 
Herhangi bir ismin yer almayan açıklamada, şüphelilerin günümüzde tutuklu bulunduğu kaydedildi.
 
Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Sivastopol’de 2015 yılının başında “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferat Sayfullayev gözaltına alındığı bildirilmişti. Söz konusu gençler Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve böyle örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlanıyor.
 
Rusya tarafından işgal edilen Sivastopol’de (Akyar) Rus mahkemesi, 14-15 Mart tarihinde yaptığı duruşmada, “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında gözaltına alınan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov ve Ferat Sayfullayev’un tutukluluk sürelerini 23 Mayıs tarihine kadar uzattı.
 
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da "terör örgütüne” dahil oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov, Eldar Selyamiyev ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.  
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Rus mahkemesi, 12 Şubat’ta yapılan duruşmada, Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in 8 Nisan 2016 tarihinde kadar tutuklu kalmalarına karar verdi. 8 Nisan tarihinde yapılan duruşmada, 4 Kırım Müslümanının tutukluluk süresi 8 Haziran’a kadar uzatıldı.
 
18 Nisan tarihinde ise Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesinde bulunan Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanarak evinde arama yapılması ardından Refat Alimov ve Arsen Ceparov gözaltına alındı. Rus mahkeme, söz konusu gençlerin 18 Haziran tarihine kadar tutuklu kalacağına karar verdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.