SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, AB Bakanı Egemen Bağış ile görüştü

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2013 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2013 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, AB Bakanı Egemen Bağış ile görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 10. Yalta Avrupa Stratejisi (YES) toplantısına katılmak amacıyla Kırım’ı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile görüştü. 20 Eylül’de Bahçesaray’da yapılan görüşmeye Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar da katıldı.

KTMM basın servisinin verdiği bilgiye göre görüşmede Kırımoğlu’nun Avrupa Birliği Genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikası Komiseri Štefan Füle, Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara ve Kırım Hükümetiyle ile yaptığı toplantının neticeleri ele alındı.

Kırımoğlu, AB Komiseri Füle’nin, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin 2014 yılında Kırım Tatar halkının sürgün edilişinin 70. yıldönümü öncesinde Uluslararası Forum düzenleme inisiyatifini desteklediğini belirterek, “Toplantı iştirakçileri, 3 saat boyunca Kırım Tatar halkının durumu ile ilgili aktüel meseleler ve uluslararası toplumun bu sorunların çözümündeki rolü ile ilgili konuları ele aldılar” dedi.

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AB Komiseri Stefan Füle’nin Uluslararası Forumun Kırım Tatar halkının sorunlarının çözümü çerçevesinde Ukrayna için önemi ilişkin tutumunu desteklediğini kaydetti.

Görüşme sırasında taraflar Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilmesi planlanan sosyoekonomik ve kültürel projeleri, konut, Büyük Cuma Camii ve Kırım Tatar Kültür Merkezi’nin inşaatı konularını ele aldı.

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, en yakın zamanda Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme sırasında mevcut meseleleri gündeme getirme sözü verdi.

Esma Fahriyeva

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.