SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, AGİT Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri ile görüştü

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2012 16:53
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2012 16:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, AGİT Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri ile görüştü
Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Lahey’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri Knut Vollebaek ile görüştü.

Kırım Tatar Milli Meclisi basın servisinin verdiği bilgiye göre görüşmede Kırım Tatar halkının mevcut durumu ile ilgili güncel sorunlar ele alındı. Görüşmede Kırım Tatar halkına anavatanı Kırım’da haklarının iade edilmesi, Ukrayna’da güvenliği ile gelişim garantilerinin sağlanması konusunda uluslararası forumuna hazırlık konusuna özel dikkat ayrıldı.

Görüşmede, şu anda devlet organları tarafından onay gibi zor etabında bulunan uluslararası forum yapılması fikrinin tüm taraflarca Kırım Tatar halkının dönüşü, iskânının sağlanması ve haklarının iade edilmesi konusuna yaklaşımı kökünden değiştirecek, anavatanına geri dönen yüz binlerce insanlara yardım edecek bir etkinlik olarak kabul edildiği belirtildi. Görüşme tarafları, forumun Ukrayna’nın uluslararası kamuoyu ile birlikte 20. yüzyılda insanlığa karşı işlenen suç olan sürgünün menfi sonuçlarını ortadan kaldırmaya hazır olduğunun bir göstergesi olacağını belirttiler.

Mustafa A.Kırımoğlu, Vollebaek’e milliyetten dolayı sürgün edilen Kırım Tatar halkı ve diğer halklar temsilcilerine haklarının iade edilmesine yönelik Sürgün Yasası’nın Ukrayna Parlamentosunda yeniden görüşülmesi için yapılan hazırlık hakkında detaylı bilgi verdi.

AGİT Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri Knut Vollebaek, Kırım Tatar halkının durumu ile ilgili çoğu güncel sorunlar konusunda yapılan ortak istişarelerin bu sorunların çözümüne yönelik etkili karar ve çalışmaların yapılmasını sağlayacağından emin olduğunu belirtti.

Görüşmenin sonunda taraflar, müzakere edilen konular kapsamında yakın gelecekte yapacağı ortak eylemleri görüştü.

Görüşmeye, Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Rüstem Ümerov iştirak etti.

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.