SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Avrupa Parlamentosunda konuşacak

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2010 15:37
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2010 15:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Avrupa Parlamentosunda konuşacak
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, seçimlerin ardından Kırım Tatarlarının Ukrayna’daki durumu ile ilgili olarak 17 Martta Avrupa Parlamentosunda konuşma yapacak. 

Oturum yöneticisi AP milletvekili Leonidas Donskis’in açılış konuşmasıyla başlandıktan sonra, Temsil Edilmeyen Halklar Örgütü (UNPO) Genel Sekreteri Marino Busdachin ve Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanı Heidi Hautala’nın yazılı mesajlarıyla devam edilecek. AB – Ukrayna Parlamentolar Arası İşbirliği Komitesinin Polonyalı başkanı Pawel Robert Kowal, AB’nin Kırım ile olan çalışmaları, son seçimlerin etkileri ve insan hakları başta olmak üzere Kırım’ın en önemli konular hakkında kısa bilgiler verecek.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, açık toplantıda yapacağı konuşmada stratejik açıdan önem taşıyan Kırım yarımadasında azınlık durumunda olan Kırım Tatarlarının etkilendiği güncel olaylar hakkında bilgi verecek. Oturum, son Ukrayna cumhurbaşkanı seçimleri ve Josef Stalin tarafından Orta Asya’ya sürülen Kırım Tatarlarının Kırım’a dönüş hakkı elde etmesinin 20. yıldönümü vesilesiyle yapılıyor.
Oturum, Avrupa Parlamentosu Liberal Demokratlar Grubunun (ALDE) Litvanyalı milletvekili Leonidas Donskis ve Temsil Edilmeyen Halklar Örgütü’nün desteğinde gerçekleşecek.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu kimdir?

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, SSCB insan hakları savunucuları hareketi ve Kırım Tatar Milli Hareketinin en tanınmış üyelerinin arasında yer alıyor. Eylemleri ve siyasi görüşleri nedeniyle Sovyet otoriteleri tarafından defalarca hapse mahkum edildi. Kırım Tatar Milli Hareketinin liderlerinden birisi olarak Kırım ile dünyanın çeşitli bölgelerindeki insan hakları ve muhalif çevrelerle sıkı bağlantılar kurdu.
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.