SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu Avrupalı parlamenterlere Kırım’daki durumu anlattı

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2013 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2013 08:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu Avrupalı parlamenterlere Kırım’daki durumu anlattı

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri Ali Hamzin ve Aslan Ömer Kırımlı Vilnius’te yapılan “Doğu Ortaklığı” zirvesine katıldı

KTMM'nin bildirdiğine göre, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Litvanya Parlamentosu daveti üzerine 27-28 Kasım tarihlerinde Vilnius’te “Doğu Ortaklığı” zirvesi çerçevesinde yapılan Parlamenterler Demokrasi Forumuna katıldı.

Avrupa Birliği’ne başkanlık yapan Litvanya’nın parlamentosu tarafından düzenlenen zirvede, Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşmasının imzalanması bekleniyordu, ancak bu Ukrayna’da iktidarın kararıyla bu gerçekleşmedi.

Avrupa Birliği’ne üye devletlerin parlamentoları Dışişleri Komitesi Başkanları için düzenlenen “Parlamenterler Demokrasi Forumu” zirvesi, Avrupa Birliği’ne katılmak isteyen devletlerde demokrasi ve Avrupa değerleri geliştirilmesine adanmıştı.

Litvanya Parlamentosu Dışişleri Komitesi Başkanı Prof. Dr. Benediktas Yuodka’nın yönetiminde yapılan forumda Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşmalarının imzalanması öncesinde Ukrayna’da duruma ilişkin toplantıda Kırım Tatar halkının lideri, ünlü Sovyet rejimi muhalifi, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu özel sunum yaptı.

Kırım Tatar halkının bugünkü durumunu anlatan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, zirve katılımcılarının dikkatini, Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasından itibaren Kırım Tatarlarının ayrımcılığa maruz kalmasına rağmen “Kurultay – Meclis” özyönetim sisteminin Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasını desteklediğine çekti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşması imzalanması azınlık halkların sorunları da dahil olmak üzere birçok problemin çözülmesini sağlardı” dedi.

Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşması imzalanma sürecine Rusya’nın olumsuz yaklaştığını kaydeden Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Avrupa Birliği devletlerini Ukrayna’nın “kuzey komşusunun” eylemlerini nötralize etme ve Ukrayna’nın Avrupa cemiyetine katılması için yardım etme çağrısı yaptı.

Ukrayna’daki duruma adanan toplantıda Avrupalı siyasetçi Pat Cox (Ukrayna’da Avrupa Parlamentosu’nun Cox-Kwasniewski gözlem heyetinin üyesi), Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi Başkanı Elmar Brok, Ukrayna Parlamentosu Dış İşleri Komitesi Başkanı Vitaliy Kalyujnıy, “UDAR Vitaliya Kliçko” Partisinin Başkanı Vitaliy Kliçko, Ukrayna Parlamentosu Milletvekilleri Boris Tarasyuk, Pyotr Poroşenko ve Nikolay Katerinçuk konuşma yaptı. Konuşmaları Ukrayna hükümetinin Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşması imzalanmasına karşı olması dolayısıyla ortaya çıkan durumla ilgiliydi.

Forumun sonunda “Parlamento Demokrasi Forumu katılımcıları Doğu Avrupa Ortaklığı ve Ukraynalıların umutlarına ilişkin bildiri” kabul edildi. Emanuelis Zingers, Vitautas Landsbergis ve Boris Tarasyuk tarafından hazırlanan bildiri, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu dahil olmak üzere forum katılımcıları tarafından imzalandı.

Forum sonucunda “Parlamentolar demokrasi için: global işbirliği yolunda” ortak kararı kabul edildi.

28 Kasım tarihinde günün 2. yarısında Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vitauatas Landsbergis tarafından düzenlenen basın toplantısı yapıldı. Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Boris Tarasyuk, Nikolay Katerençuk ve Litvanya Parlamentosu Dışişleri Komitesi üyesi Emanuelis Zingers Ukrayna’nın bugünkü durumunu ve Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarını gerçek durumunu anlattı.

Basın ile yapılan görüşmede sunuculuğu Prof. Vitautas Landsbergis ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Litvanya temsilcisi Dr. Alas Yakubauskas yaptı. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’daki duruma ilişkin detaylı bilgi verdi ve Kırım Tatar Milli Meclisi girişimiyle 2014 yılında Kırım Tatar halkının hakları iade edilmesini amaçlayan uluslararası forum yapılmasının nedenlerini anlattı.

KTMM eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatarların temsil organı Ukrayna’nın demokratik güçlerinin, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı tutarlı müttefiki olduğunu ve Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşması imzalanmasından yana olduğunu kaydetti.

29 Kasım tarihinde Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun başkanlığı altında KTMM heyeti Litvanya’da Tatarların toplu ve tarihi yaşadığı yeri olan Trakay şehrini ziyaret etti ve Trakay Şehri Belediye Başkanı Vitatus Zaletskas ve özyönetim idaresi Müdürü Asta Kandrataviçene ile görüştü. Görüşme sırasında taraflar Kırım Tatar ve Litvanya halkları arasında sosyal ilişkilerin geliştirmeye hazır olduklarını kaydettiler.

Vilnius’e yapılan resmi ziyarette Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı, Kırım Tatar Milli Meclisi Dış Ekonomik İlişkiler, Yatırım ve Milli Ekonomi Gelişimi Bölümü Başkanı Aslan Ömer Kırımlı, Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Litvanya temsilcisi Dr. Adas Yakubauskas eşlik etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.