SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, başbakan atamasına sert şekilde tepki gösterdi

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2011 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2011 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, başbakan atamasına sert şekilde tepki gösterdi
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 08.11.2011 (QHA) – Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın eski İçişleri Bakanı ve Kırım’ın eski Emniyet Müdürü Anatoliy Mogilyov’un Kırım Başbakanlığına atanmasına ilişkin yaptığı yorumda Stalin’in Kırım Tatar halkına karşı işlediği suçları haklı çıkaran bir siyasetçin Kırım için kabul edilmez olduğunu söyledi.
Kırımoğlu, “Biz Anatoliy Mogilyov’u çoktandır tanıyoruz. Onun Kırım’da görev yaptığı dönemden hoş hatıralar kalmadı. O dönemden kalan hatıralardan ilk olarak, 2007 yılında Ay Petri Dağında meydana gelen ve emniyet mensuplarının silahsız insanlara ateş açtığı olay akla geliyor. Bu olay az kalsın büyük etnik çatışmaya dönüşüyordu. Bu olayla ilgili dava açılmıştı, ancak daha sonra Ukrayna’da iktidar değişince bu dava kapatılmıştı.”
“2010 yılında yapılan Ukrayna Cumhurbaşkanı seçiminden sonra Mogilyov’un Kırım Başbakanlığına atanacağı iddia ediliyordu. Üst düzey yetkililer Mogilyov’a, onun Kırım Tatarlarıyla arasının kötü olması halinde nasıl Kırım Başbakanlığı görevini yapacağını sormuşlardı. Bugün Mogilyov’a resmi olarak atıfta bulunamam, ancak üst düzey yetkililerin sorduğu bu soruya onun verdiği cevap aşağı yukarı şuydu: ‘Benim için Kırım Tatarları ne ki… Ben idare yapısını Kırım Tatarlarından temizleyeceğim’.”
“Bugün Kırım’da hemen hemen tüm makamlara Kırım’ın dışından, Donetsk bölgesinde bulunan Makeyevka şehrinden getirilen insanlar atandığından dolayı idare organlarında Kırım Tatarları hemen hemen hiç kalmadığı için Kırım’da devlet organlarını Kırım Tatarlarından temizlenmesine gerek kalmadı”.
“Ancak bizim en çok kabul etmediğimiz şey, Mogilyov’un basında açık olarak Stalin’in Kırım Tatarlarını kendi tarihi vatanından sürgün etme kararını haklı çıkarmasıdır. Mogilyov, Kırım Tatarlarının hain olduğu için Stalin’in halkımızı sürgün etmekte haklı olduğunu savundu. Bu zihniyete sahip insanlar hakkında Sovyet döneminde bile dava açılırdı. Demokratik devlet olarak kabul edilen Ukrayna’da ise bu tür eylemlerin yapılmasına izin veriliyor. Ben bir Ukrayna milletvekili olarak bu açıklamalardan dolayı Mogilyov hakkında dava açılması talebiyle Ukrayna Genel Savcılığına başvurmuştum. Bana bu başvuruma şöyle cevap verildi: ‘Ukrayna Anayasası gereğince her vatandaş kendi fikrini açıklama hakkına sahiptir’. Savcılığın başvuruma vermiş olduğu bu cevaba sorduğum ‘O zaman etnik çatışmayı kışkırtma suçu için ceza verilmesini öngören 161. madde ne için lazım?” sorusu yanıtsız kaldı. Daha sonra ben Ukrayna Parlamentosuna Mogilyov’un Ukrayna İçişleri Bakanı görevinden alınmasını öngören yasa tasarısı sunmuştum. Ancak bu yasa destek görmedi”.
“Mogilyov’un Kırım Başbakanı görevine atanması, bizim için son derece anlamsız bir karardır. Belki toplum, bugün bu kararla ilgili Kırım’da ortaya çıkan sorulara yakın gelecekte cevap alır” dedi.
Kırımoğlu, bazı uzmanların Mogilyov’un zamanla çok değişti yönündeki açıklamalarını şöyle yorumladı: “Zaman ve yeni Kırım başbakanının ilk eylemleri bu konuda en iyi cevap verecek”.
Kırımoğlu, Mogilyov’un Kırım Tatarlarıyla ilgili açıklamalarının yanlış yorumlandığı öne sürülüyorsa Mogilyov’un bir siyasetçi olarak resmi açıklama yaparak Kırım Tatar halkının sürgünü ve Ay Petri Dağında polisin silahsız insanlara karşı silah kullanması ile ilgili kendi tutumunu açıklaması gerektiğini söyledi.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.